- 526 114 046 лева е проектобюджетът на Пловдив за 2022 г.
- Акцент тази година е спортът
- В строителната програма акцент е поставен на улиците „Даме Груев“, Кукленско шосе, Рогошко шосе и Голямоконарско шосе
- Планира се проектиране на поне една учебна сграда, за да се реши проблемът на Математическата гимназия и на училище „Драган Манчов“
Мария МОРУНОВА
„Бюджетът тепърва ще се обсъжда, ще бъде приет в условия на война, на ковид епидемия, която още не е отминала, в условия на правителствена криза, защото се забави приемането на държавния бюджет. Имаме приоритети, които следваме, които ще изпълним надявам се. Тази година сме заложили повече пари за екология, култура и спорт. Бюджетът е реалистичен“. С тези думи кметът Здравко Димитров започна представянето на финансовата рамка пред медии.
Проектобюджетът за тази година надмина половин милиард лева, точната сума е 526 114 046 лева, като тази година бюджетът е с над 100 млн. лева повече в сравнение от миналата година. Зам.-кметът Величко Родопски обясни, че през настоящата година сумата на държавно делегираните дейности е по-висока, администрацията очаква и повече местни приходи, над 75 млн. лева е остатъкът от миналата година, заради което и бюджетът е по-висок от миналогодишния.
В строителната програма на града за тази година е търсен баланс в пет сектора – пътна инфраструктура, образователна среда, детски градини, паркова и културна среда, обяви зам.-кметът Пламен Райчев. Той очерта приоритетните обекти, които ще бъдат изпълнени тази година, сред тях са Кукленско, Рогошко и Голямоконарско шосе и ул. „Даме Груев“. Заложени са още средства за обновяване на детски площадки, за изграждането на двете нови детски градини в „Южен“ и „Тракия“, за новата сграда на Хуманитарната гимназия, за завършването на „Модър-Царевец“.
Акцентът тази година е в спорта. В бюджета са отделени доста средства за спортни клубове, за спортна инфраструктура, като най-големите суми са за двата стадиона – „Христо Ботев“ и „Локомотив“. Планира се обаче строеж на голямо спортно съоръжение в „Западен“ със зала за баскетбол, завършването на залата в някои гимназии, очаква се тази година да бъде завършена и зала „Дунав“.
„Оптимистичен е бюджетът“, заментира зам.-кметът Стефан Стоянов. Той отбеляза, че средствата за образование тази година са 208 млн. лева, като се планита тази година да бъде проектирана поне една сграда, за да се търси решение на проблема на Математическата гимназия и на училище „Драган Манчов“. Като според Стоянов по-разумно би било да се направи ремонт на МГ „Акад. кирил Попов“ и да се проектира нова сграда за „Драган Манчов“. По отношение на детските градини Стоянов отбеляза, че цената на храноден за дете се е увеличила. Станала е 4 лева, но увери, че децата получават качествена храна.
„Имаме проблем обаче с някои договори, които са подписани, но фирмите не започват да ги изпълняват. Това са договори за 4 блока за саниране и 7-8 детски градини. Строителоите не искат да започнат работа без анекси към договорите им. Подобно решение трябва да дойде от държават и то по-скоро, иначе забавянето осъпява още повече обектите“, коментита кметът Димитров.
На представянето на бюджета стана ясно още, че макар да има повече пари за екология, не са заделени такива за паркове. Планирани са само 450 хил. лева за подготвянето на нови обекти, за дигиталната карта на зелената система в града. Тази година трябва да се изготви проект за почистването на река Марица, като за премахването на израслата трева и дъвета, за почистването на наноси, за рехабилитацията на подпорни стени ще са необходими около 11-12 млн. лева, обясни зам.-кметът Анести Тимчев.
Стана ясно още, че през лятото се очаква актуализация на бюджета, така че ще се прецени какви средства още да се планират за реализация на още проекти в града.
Бюджетът е публикуван на сайта на администрацията, очаква се през април да бъде гласуван от Общинския съвет.
Още
Бюджетът на Пловдив най-сетне готов, харчи над половин милиард през 2022 г.
Представят проекта за бюджет на Пловдив на 2022 г.