Филм за спасяването на близо 50 000 български евреи обмислят да направят писателят и историк проф. Михаел Бар-Зоар и президентът от 1997 до 2002 г. Петър Стоянов. Двамата споделиха идеята си пред десетки пловдивчани в Alchemist Residence в Белащица тази вечер при представянето на книгата „Спасение“ на Михаел Бар-Зоар.
Доц. д-р Невен Енчев Фон Голденбург посрещна гостите и припомни в началото, че на 10 март се навършиха 79 години от спасяването на българските евреи и отново трябва да се засвидетелства благодарност към българския народ, църквата и цар Борис Трети.
На 17 март 1943 г. като заместник-председател на 25-ото Народно събрание Димитър Пешев пише писмо против депортирането на българските евреи, подкрепено от 42-ма депутати. На 10 март същата година пловдивският митрополит Кирил и софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането към нацистките концлагери на стотици евреи от Пловдив. С намесата и на обществеността българските евреи са спасени.
Живеем във време, доминирано изцяло от пиар. Моят страх е, че един ден обществата ще се управляват не от политици, а от пиар съветници. Това, което проф. Михаел Бар-Зоар прави за България и българската национална памет, когато за първи път издаде своята книга за спасяването на българските евреи – „Извън хватката на Хитлер“, от гледна точка на днешния пиар е неоценимо, каза в началото Петър Стоянов. „Да направиш тази история популярна по света, е изключително сложно. Силата на тази книга е в това, че е написана от човек, преживял събитията“, каза Петър Стоянов. Той сподели, че навремето е искал да концентрира вниманието на американския режисьор, сценарист и продуцент Стивън Спилбърг да направи филм.“Ако това беше станало, значението на България на световната карта се променя драстично“, беше категоричен Петър Стоянов.
Проф. Михаел Бар-Зоар разказа историята за спасяването на българските евреи. Писателят и историк също обяви, че иска да направи филм по холивудски, за да узнае целия свят за това благородно дело на българите.
„Всичко е било приготвено за 9 март 1943 година. В Кюстендил събират евреите в тютюневите складове, в Пловдив ги докарват в двора на еврейското училище. Митрополит Кирил идва при хората и им казва „Не се страхувайте, няма да позволим да ви изведат от вашата страна. Ако има един влак за Полша, аз ще бъда в първия вагон“. Църквата се намесва, а митрополит Стефан казва на цар Борис III – не пипай евреите. В София, Кюстендил, Пловдив, Ямбол страшните товарни вагони чакат евреите да ги карат в Полша на смърт. Два часа преди да тръгнат царят издава указ нито един евреин да не напуска България“, припомни историческите събития проф. Михаел Бар-Зоар.
Той сподели, че Израел е родина на евреите, но България приемат за отечество. „Ако други страни се бяха държали към евреите както България, щяха да бъдат спасени не 50 000, а може би 500 000 души. Единственият начин да разпространим по целия свят тази история е чрез игрален филм. Трябва да го направим“, каза писателят и призна, че първи идеята прегърнал Петър Стоянов. “ Трябва да намерим продуценти, сценарист, финансиране от европейски фондове. Това е моята цел“, завърши проф. Михаел Бар-Зоар.
На представянето на книгата дойдоха бившият посланик на България в Израел проф. Цанко Яблански и Яков Джераси – председател на Фондация „България”./ПловдивПрес
Още новини по темата
Проф. Михаел Бар-Зоар: Само Китай може да убеди Русия да спре войната