- Аз съм тук, а семейството ми в Молдова
- Искам да се върна в Украйна, искам да видя семейството си
- Всички места в Младежкия център вече са заети, там е настанено и семейство със седем деца
Мария МОРУНОВА
36-годишният Алексей е намерил пристан в Пловдив. Той е от Украйна, физиотерапевт на женския баскетболен отбор Прометей, който е настанен в Младежкия център, не става свидетел на ужаса на своите сънародници, но всеки ден чака края му.
„Моят град Днипро е обсаден, не мога да се върна. Очаквам войната да свърши, искам да видя семесйвтото си“, разказа Алексей.
Той е от средата на февруари в Пловдив, първо отборът е имал мач тук, после в Турция. Отборът се връща в България, но тогава Русия нахлу в Украйна и отборът не може да се върне в родината. Всъщност ситуацията в Украйна е била нестабилна още когато Алексей е дошъл за мачовете на Прометей в България и Турция. По думите му напрежението се е усещало и заради това срещите на отбора са насочени извън Украйна. И се оказва далеч от обстрела, бомбоубежищата, сирените и ужаса, който изживяват сънародниците му. Алексей не крие благодараността си, че и той, и отборът са намерили убежище. Но страда, защото е далеч от семейството си. „Жена ми успя да напусне Украйна. Имаме 8-годишна дъщеря. Сега и двете са в Молдова“, обясни Алексей. Не си представя да остане далеч от тях, не спира да крои и планове, че ще се видят и ще подредят живота си.
36-годишният физиотерапевт не таи омраза, не се вижда такава в очите му, само надежда, че скоро тази война ще свърши, че отново ще види семейството си. Вижда се и благодарността, защото има подслон, защото вижда колко отзивчив е българският народ, колко акции се направиха и продължават да се правят в помощ на онези, които просто са избягали, за да спасят живота си.
Алексей е настанен в Младежкия център. Там вече всички 41 легла са заети, последните 9 от семейство със седем деца. Те отказаха да бъдат снимани. Разказаха обаче, че тръгнали от Кодема на 12 март, пътували с влак. Вчера през нощта пристигнали в Пловдив. Те също са благодарни за откритото убежище тук и не крият, че искат да се върнат, било то и след няколко месеца, прекарани в друга държава. Не разбират войната и се надяват скоро тя да свърши.
В Младежкия център започват и курсове по български език за бежанците. Записали са се 50 души, като първият курс е днес.
Още
Дават подслон в Пловдив на украинско семейство със 7 деца
Започва курс по български език за украинци в Младежкия център