- 19 работни позиции в Пловдив са обявени в Единния информационен портал за украински бежанци
- 4 от позициите са в пловдивска бижутерия, собственикът иска да помогне, търси помощ и за себе си
- Резултатът от войната – несигурност за бизнеса и човешко нещастие
Мария МОРУНОВА
Камериерки, шивачки, офталмолог, техници… Това са част от обявените работини места за украински бежанци, работодателите са пловдивски фирми. Местата, които вече са 19, са публикувани в Единния информационен портал за украинци, който правителството пусна на 26 февруари.
Сред работодателите, които търсят наемници, е и пловдивски бижутер. Тодор Кашилски изработва сребърни бижута, магазин има и в центъра на Пловдив. Чисто човешки той иска да помогне, а и има нужда от хора на обявените позиции.
„Нещата просто съвпадхана. Ние имаме нужда от такива хора, за каквито сме обявили конкурс – бижутер, 3D проектант на бижута, търговски агент, техническа поддръжка. Дали на позициите ще назначим украинци или българи, за нас няма значение. От друга страна, защо да не помогнем на бягащите от войната. Има и друго, очакваме, че хората, работили подобно нещо там (Украйна – б.а.), няма да имат проблем с работата тук, а и ще донесат ноу хау от страната си“, коментира Кашилски.
Фирмата му е обявила четири свободни позиции. Готови са да назначат и петима души дори. Всичко зависи от възможностите и уменията, които ще покажат кандидатите за работните места. Към момента обаче няма избягали от войната в Украйна хора, които да са кандидатствали или под друга форма да са заявили интерес към позициите. Може би и по тази причина Кашилски не е започнал да обмисля как ще се справи с трудността при назначаването на украинци.
„Ако дойдат бежанци при нас, няма да са първите чужденци, с които работим. Имали сме през 2013, 2014, 2015 г. работници от други държави, включително и от Украйна – по линия на обмен на работници за временна заетост“, сподели бижутерът и допълни, че в годините назад трудностите при наемане на чужденци са били изключително големи, както и обременени с огромно количество документи и бюрокрация. „Особено говорим ли за назначаването на един човек, бюрокрацията е огромна и безсмислена. Сега се надяваме облекченията, които се обмислят и приемат, да ни улеснят. Като дойдат кандидати за работа при нас, ще видим как ще е“, каза още Кашилски.
Поредна седмица той, екипът му, служителите му се питат как войната ще се отрази на бижутерията. Това не е бизнес, в който се предизвикват кризи, както с олиото. И се опитва да си отговори, на база предходни кризини ситуации – от 2008 г., после от 2015-16 г. Тогава бижутерският бизнес се е справил сравнително бързо. Но сега излиза от ковид криза, предстои друга, покрай войната, но надеждите на Тодор Кашилски са оптимистични. И описа, че в последните две години бижутерията търпи пропуснати ползи – задари затварянето на търговски центрове, заради ограниченото организиране на тържества, повод за които са бижутата подаръци.
„Излизаме с отимизъм, очакваме промяна в търсенето. А войната? Ние нямаме износ към Украйна или Русия. В този смисъл няма да сме чак толкова потърпевши от конфликта. Разбира се, както и в другите сфери има поскъпване на суровини, опасения заради инфлацията, това го има и при нас. Но това не е основният резултат от войната. Основният резултат е една несигурност за бизнеса, който има нужда от такава особено след ковид кризата, има нужда от сигурност, за да се развива. Основният резултат от войната е едно човешко нещастие“, коментира Кашилски.