По предложение на „Кауза България“ Общинският съвет на Пловдив гласува вчера Комплексният онкологичен диспансер да стартира процедура за купуване на апаратура. Точката предизвика дебати, но в крайна сметка беше гласувана. ПловдивПрес потърси за коментар съветничката от КБ Румяна Толова да ообясни защо се вдигна шум в залата.
ПловдивПрес
– Г-жо Толова, на вчерашната сесия на Общинския съвет се оказа, че точката за КОЦ Пловдив, внесена от „Кауза България“, предизвика най-големи дебати. Защо?
– Всеки път, когато има каквато и да е точка, свързана с Комплексен онкологичен център – Пловдив, независимо от нейния предмет, има такива дебати. Според мен се търси сензация или проблем там, където го няма. Предложението, чийто вносители бяхме от „Кауза България“, касаеше съвсем стандартна процедура за закупуване на апаратура. Не мога да разбера защо това трябва да е проблем. Нима не е по-голям проблем как до момента това лечебно заведение е работило без тези апарати? Как се преглеждат и диагностицират онкоболни пациенти? Това за мен е по-важният въпрос. А от дебатите на сесията останах с впечатление, че тази тема остава някак си встрани.
– Основните нападки към Вас бяха свързани с цените на апаратите? Според колегата ви от „Демократична България“ Веселка Христамян цените са завишени.
– За мен подобно твърдение е несериозно. Това не са краставици да идем на пазара и да видим колко струват и да кажем – на три сергии са по 3лв. например и ние ще приемем, че това е цената. Тук говорим за специфична техника, която трябва да отговаря на определени условия и да има определени функции. Цените, заложени в предложението, са на база на доклад на управителя на КОЦ – Пловдив. Той, от своя страна, ги е посочил на база на пазарно проучване, което е провел. Законът за обществени поръчки регламентира начина на провеждане на такова проучване. Това са максимални прогнозни стойности и след провеждане на обществена поръчка, апаратите ще бъдат закупени на цените, на които, фирмите, които ще участват в процедурата, ще предложат в ценовата си оферта. Ако сега заложим минимални цени, след време можем да поставим КОЦ – Пловдив в позицията да не успеят да ги закупят, ако средствата се окажат недостатъчни и поради тази причина никой не подаде оферти.
– Защо предложението се внася от „Кауза България“, а не от управителя доц. Дерменджиев или от администрацията?
– Съгласно „Правилника за дейността на общинския съвет“ управителят няма правна възможност да внася предложение до Общинския съвет. Такива права имат само кмет, заместник-кметове, общински съветници, председателите на постоянни и временни комисии. Доклад от доц. д-р Дерменджиев е бил предоставен на Общинския съвет и на Община Пловдив още в срядата на месец Януари. Разгледан е от комисията по здравеопазване, чийто член съм и аз и чийто председател е г-жа Христамян. И два месеца няма никаква инициатива. В началото на март с нашата група среща поиска управителя на КОЦ – доц. д-р Тихомир Дерменджиев. На тази среща той представи доклада, който е внесен в Общинския съвет и изрази спешността от приемане на предложението и пристъпване към процедура по закупуване на необходимите апарати. Изчакахме до последно преди да внесем предложението, за да видим дали то няма да бъде внесено от администрацията, но тъй като това не се случи и предвид важността и общественото значение, го внесохме от името на „Кауза България“. Не виждам никакъв проблем в това. Тук по-важният въпрос е защо никой не е предприел действия, а не защо някой е предприел такива. Това е нашата работа като общински съветници. И се учудвам от въпроса на г-жа Христамян, защото тя зададе същия въпрос и на сесията, която вече повече от две години е част от Общинския съвет и не е разбрала каква е функцията и какви са задълженията на общинския съветник. С това предложение, за пореден път, нашата партия показа, че следва приоритети в програмата си – подобряване качеството на общинското здравеопазване и грижа за онкоболните хора.
– Има ли „двоен стандарт“ при внасяне на предложения от партията ви?
– Има само един единствен стандарт и той е осигуряване на адекватно, качествено и навременно лечение на хората. За мен, в Пловдив, има само две големи държавни лечебни заведения, които могат да предлагат пълния спектър здравни услуги при диагностициране и лечение на онкологични заболявания – Комплексен онкологичен център – Пловдив и УМБАЛ „Св.Георги“. Естествено, че като общински съветници, трябва да работим в посока да подобряваме качеството и базата на общинското здравно заведение – в случая КОЦ. И да се опитваме да защитаваме името и авторитета му. С нашите действия ние трябва да създаваме доверие у хората, че там те наистина ще получат необходимите грижи от едни от най-добрите специалисти и ще бъдат преглеждани и оперирани с възможно най-добрата апаратура, а не чрез постоянните скандали и хвърлени в пространството твърдения, да уронваме престижа му.
Още
С 1 млн. лв. КОЦ Пловдив купува нова апаратура