- Роднините ни са в Украйна, ние тук
- Помагаме на други украинцки бежанци – и в Пловдив, и в Китен
Мария МОРУНОВА
Альона е от Одеса, Оксана от Киев. Всеки ден и двете се чуват с близките си, които продължават да са в Украйна. Проверяват дали са живи, как са. И двете жени работят в кризисния център за бежанци в Пловдив, създаден от друга украинка Наталия Елис.
„Тежко е семействата ни са там, роднините ни са там. Чуваме се всеки ден, ако няма съобщение в 7.00 ч. сутринта, започват притесненията. Но ние ще победим“, това казват с усмивка жените, които сега събират помощи за свои сънародници, избягали от войната, а очите им искрят.
Благодарни са, че бързо са намерили работа и разказват, че това не е трудната част, когато дойдеш в друга държава. Още от началото на войната много фирми започнаха да предлагат работни места за бежанци. Альона е програмист, специалност, с която бързо се намира работа, например. Но проблемът е друг. „Няма къде да бъдат децата ни, докато майките работят“, подчерта Оксана, но припомни, че заедно с Елис ремонтират общинско помещение на бул. „Източен“, което да се превърне в детска градина за украинчета. „Когато стане това, ще сме по-спокойни, а ние ще приемаме, разпределяме и опаковаме помощите“, каза още Оксана.
И двете жени са избрали да работят в центъра в „Тракия“. Там приемат даренията и от граждани, и от бизнеса. „Хората много носят, а ние непрекъснато казваме, че трябва храна – овесени ядки, пакетирани храни, консерви. Храна за деца – отново опакована и консервирана, защото има бежанци, които са в хотели и нямат нито къде да съхраняват храната, нито къде да я приготвят“, обясни Оксана.
Нещо повече – тези помощи са предназначени за няколко места – бежанците в Пловдив, но и тези в Китен (едно от местата, където има най-много настанени бежанци – б.а.), както и за пострадалите от войната в Украйна. По-конкретно се носят помощи в Одеса, Харков, Запорожие. Събират даренията в Пловдив, който е по-голям и повече хора се отзовават.
Изпращат храни, памперси, играчки за децата в Китен, както и дрешки. За Украйна повече медикаменти се изпращат – за пострадалите мъже, допълва Оксана.
Центърът е в блок 231 в „Тракия“ и работи между 10.00 и 19.00 ч. Всеки, който желае, може да помогне.
Още
Войната раздели Алексей и семейството му, той е в Пловдив, съпругата и дъщеря му в Молдова
Украинката Наташа, родила в Пловдив: Не очаквахме Русия да ни нападне, първите взривове се запечатаха завинаги в умовете ни
Костадин Димитров: Първият център на украинската общност в Пловдив е в „Тракия“
Наталия Елис – украинката, помогнала на над 150 бежанци в Пловдив