- Първите 12 бежански семейства ще бъдат подслонени в кризисния център навръх Деня на детето
Деси ДАМЯНОВА, стажант-репортер
Пералните са строени, баните – обновени, а мебелите и матраците се разпределят по прясно боядисаните стаи. Бившата Белодробна е неузнаваема след по-малко от два месеца усилен труд на доброволци и на бригади от „Жилфонд“, „Чистота“ и „Градини и паркове“.
12 семейства на първо време ще намерят подслон и уют в реновираната бивша болница „Кудоглу“ от 1 юни. Лечебното заведение вече е преустроено в бежански център и в перспектива може да приема до 300 души, ако се ремонтира цялата сграда.
Благодарение на многото дарители, сред които са Димитър Георгиев, собственик на „Роза импекс“, които е почетен консул на Украйна в Пловдив, бизнесмени и доброволци, доскоро запуснатата постройка е коренно преобразена, видя на място репортер на ПловдивПрес. Дори и в съботния ден няколко жени от Украйна шетат из стаите, а бригадите на „Жилфонд“ монтират бойлери, кранчета и огледала в умивалните, поставят паркет и измазват стените.
В помещенията са натрупани нови матраци, чаршафи, одеала и мебели за бъдещите обитатели. Докарани са бебешки легла, препарати за чистене. Търсят се дарители за рамки на дарените вече матраци, за да не спят обитателите направо на земята.
В баните са обособени кътове за деца, ремонтирани са пералните и кухненските помещения. Отговорниците на кризисния център напомнят, че това не е хотел, а временно убежище за пострадали бежански семейства, докато си намерят работа и стъпят на краката си.
Бежанците ще могат да пребивават само при спазване на мерките за ред, лична хигиена и поддържане на чистота в центъра.
В момента в Пловдив и региона са намерили подслон близо 5000 бежанци, които се намират в квартири, хотели и в общински сгради.
Сред украинките, които и през уикенда чистят и подготвят бъдещия бежански център, е Татяна. Дошла с една чанта багаж от Запорожие. „Избягахме от войната и се озовахме в България. Благодарна съм за топлото посрещане“, говори Татяна, докато разхожда екипа на ПловдивПрес из ремонтираните помещения.
Татяна споделя, че нейна близка, майка на 4 деца, е успяла да се спаси от кошмара на войната и вече успешно се е устроила със съпруга си в квартал „Мараша“. Към днешна дата и двамата са си намерили работа, живеят с прилични доходи и са наели уютна квартира.
Друга доброволка – Соня, разказа, че е участвала активно в изхвърлянето на боклуците и почистването на стаите. „Центърът не е само временен дом за пребиваване. Той е убежище за хора със сходна участ, които да намерят подкрепа, приятелско разбиране и съпричастност в този толкова труден момент“, размишлява Соня.
Украинците вече се познават с работниците от „Жилфонд“, които от края на март работят в сградата, за да я превърнат в удобно и приветливо място за живеене. Често дори си помагат един на друг. Момичетата пускат украинска музика, а майсторите работят с още по-голям мерак.
Истината е, че ако войната продължи, то и бежанската вълна ще се засили. В момента най-много бежанци у нас има във Варна и Бургас, където имат големи хотелски бази и доста хотели се включват в програмата за настаняване на бежанци срещу финансова подкрепа от държавата. В Пловдив малко хотели се включват в тази програма, а включилите се го правят с 4-5 стаи. С подобен център ще помогнем повече, смята зам.-кметът Георги Титюков.
Кметът на Пловдив Здравко Димитров лично се включи в началота на април в почистването на бившата болница, като сам вадеше стари мебели, дори спаси платно със стари фотоси на болница „Кудоглу“ и на дарителя Димитър Кудоглу, докато група русокоси украинки ги изнасяха и ги хвърляха сред боклуците.
Официално центърът за бежанци ще заработи на 1 юни.
Още
Общината плаща режийните на настанените в Белодробна украинци, прави и забавачка
Превръщането на Белодробна болница в бежански център на финала
Зико: До 15-20 дни Белодробна ще е готова да приема бежанци от Украйна (ВИДЕО)