Новини от Пловдив » Градът » „Духовни маршрути в Пловдив 2022“ разказва историята на удивителни „къщи на ъгъл без прав ъгъл“
Градът Култура Пловдив

„Духовни маршрути в Пловдив 2022“ разказва историята на удивителни „къщи на ъгъл без прав ъгъл“

Издателство „Летера“ кани пловдивчани и гости на града на четвъртото вълнуващо пътешествие из дебрите на нашия град, наситено с много култура, история и поднесено в увлекателен разказ от поредицата „Духовни маршрути в Пловдив 2022“.

Тази година проектът се провежда на два етапа – през юни и през септември-октомври и това е последният маршрут от първата част. „Духовни маршрути в Пловдив 2022“ е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния календар на града.

Четвъртият маршрут носи заглавие „Къщи на ъгъл без прав ъгъл“ и в него можете да се включите днес от 11:00 ч., сборен пункт е градинката на бул. „Руски“, срещу ул. „Ген. Данаил Николаев“. Водач в това пътешествие ще е Теодор Караколев, историк на изкуството, а гост – Явор Беров, фотограф.

По време на обиколката ще стане дума за интересни факти, истории и любопитни детайли за следните къщи: бул. „Руски“ № 67, № 75; ул. „Авксентий Велешки“ № 15, № 33;ул. „Цар Асен І“ № 3, № 8; ул. „Д-р Г. М. Димитров“ № 13.

Пловдив получава модерна градоустройствена схема в края на XIX век с работата на архитект Йосиф Шнитер – прави улици, правоъгълни квартали заместват кривите сокаци на старото Филибе. Интересна тенденция се забелязва сред много от сградите, строени на кръстовище – ъгълът се скосява и така се получава любопитният феномен, наречен от фотографа Явор Беров „Къщи на ъгъл без прав ъгъл“. Кой, защо и кога ги е строил ще разберем на разходката по бул. „Руски“ и кварталите в района.

Следващите маршрути през септември и октомври са посветени на темите: изобразително изкуство, литература и история./ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...