Пълномощният министър на Руската Федерация в София Филип Воскресенски е най-високопоставеният дипломат, който напуска България. Това е съобщил самият той пред руската държавна агенция ТАСС. По думите му, сред обявените за персона нон грата 70 дипломати и членове на техническия персонал освен него са генералните консули на Русия във Варна и Русе – Владимир Климанов и Андрей Громов, както и директорът на Руския културно-информационен център Юрий Макушин.
„В резултат на това се закрива нашето генерално консулство в Русе, от което всички служители са изгонени, почти всички служители са изгонени от генералното консулство във Варна. Всички наши служители трябва да напуснат България до 3 юли. Като се имат предвид членовете на семействата им повече от 200 души трябва да напуснат България“, казва още Воскресенский пред агенцията.
Той трябваше да бъде екстрадиран още през април, като нотата за това беше връчена на посланик Митрофанова още на 1 април. Според съобщение на прокуратурата от същия ден има доказателства, че Возкресенски е събирал разузнавателна информация. После е направен компромис за да могат децата му да завършат учебната година,
Филип Воскресенски(й)/Гонюков
Пълномощният министър на Руската Федерация в София Филип Воскресенски(й)/Гонюков, който хваща самолета за Москва, е вторият дипломат в йерархията на посолството у нас. От съобщения на сайта на руското външно министерство за негови срещи със студенти българисти в МГИМО (Московският държавен институт по международни отношения) през 2019 г. се разбира, че тогава е оглавявал отдел “Болгария” в четвърти европейски департамент на Руското министерство на външните работи.
Не е ясно защо дипломатът си е сменил името, но поне до 2008 г. е използвал фамилията Гонюков. С тази фамилия през 2004 г. младият дипломат е защитил аспирантура в академията на МИД (руското МВнР) и е кандидат на политическите науки.
През 2008 г. под името Гонюков е бил на мандат в България, работил е в културната сфера. Съдействал е за издаването на книги на български и се представял за издател, разказа човек, работил с него, чиято анонимност запазваме, пише OFFnews.bg.
“Тогава беше някакъв служител в посолството. После изчезна, а сега се е върнал с Митрофанова”, каза източникът. Гонюков разказвал освен това, че е рисувал корици на книги. Бил чест посетител на руската църква в София със съпругата и децата си. В църквата е завързал добри приятелски отношения, като дори е станал кум на семейство на руснак и българка, живеещи в България. През 2018 г. руснакът от същото семейство е арестуван като част от група за печатане и разпространение на фалшиви евро и доларови банкноти и документи. Групата влезе в новините, защото беше намерена мостра на български паспорт с името на Силвестър Сталоун. Според източника ни Гонюков едва ли има общо с групата, това по-скоро е съвпадение.
От изтеклите бази данни на руски ведомства в интернет може да се направи извод, че роденият през 1977 г. в сибирския град Барнаул Гонюков е сменил името си на поетичното Воскресенский през 2009 г. Така правят агенти на служби, когато са издирвани или минават под прикритие, но е по-вероятно Филоп да направил това, защото фамилното му име звучи като Говнюков (думата „говно“ има същото значение и на руски, б.а.).
През 2014 г. преименуваният дипломат е забелязван на културни събития в Гърция. Междувременно, преди да се появи в София, той започва да публикува в мрежата изпълнения на свои авторски песни в съпровод на китара. В една от тях, “Когато порасна и стана възрастен”, той пее “ …и ще стана важен като дипломат, като функционер, за подрастващите пример”.
Меката сила на Елеонора Митрофанова
Преди да дойде в София и да доведе със себе си Возкресенский, Елеонора Митрофанова оглавява “Россотрудничество” с предишно име “ Росзарубежцентр“. Това е служба към Министерството на външните работи на Русия. „Россотрудничество“ е основното средство на Кремъл за насърчаване на „меката сила“, с офиси в 134 държави и служители на ФСБ и СВР (външното разузнаване), работещи под негов патронаж.
„Виждате ли, руските посолства се занимават преди всичко с дипломатически отношения, консулски въпроси, технически дейности, военни аташета, резидентури на СВР, ГРУ (военно разузнаване бел.авт.) и представители на Пета служба на ФСБ. След като влезе в състава на Министерството на външните работи, Россотрудничество освободи посолствата от текущата им работа със сънародниците, активно се занимаваше с пропагандна дейност под претекст за популяризиране на руския език и култура и, разбира се, остана добро прикритие за разузнаването“, казва дипломатически източник пред руския сайт за разследвания Досие.център. От списъка на служителите на „Росарубежцентр“, които са работили там от 1994 до 2008 г., поне 17 от 546 души са служили във военно поделение 33949 (СВР), живели са в сградата на СВР на улица „Академика Анохина“ или са били членове на сдружението „Околица“, създадено от офицери на външното разузнаване.
Още
Пълномощният министър Воскресенски: Заминавам с благодарност към България!