Krassi
Новини от Пловдив » Градът » Подновиха археологическите разкопки на „Източна порта на Филипопол“ СНИМКИ
Градът Кадър на деня Култура Пловдив

Подновиха археологическите разкопки на „Източна порта на Филипопол“ СНИМКИ

Подновиха отново археологическите разкопки на обект „Източна порта на Филипопол“. Дейностите се финансират от Община Пловдив, а научни ръководители са известните археолози Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева.

Археологическото проучване се извършва в изпълнение на предписанията на Експертна комисия от Министерство на културата, която прие резултатите от разкопките през 2021 година. Поради високата научна стойност на разкритите археологически структури бе решено тяхното проучване и документиране да продължи и през 2022 година.

Разкопките се извършват в два сектора. В първия, пред Късноантичната порта, се работи по разкриването на по-ранни културни пластове, свързани с масивен градеж от пясъчник, изграден в opus quadratum. „Квадрат на Opus“ е древноримска строителна техника, при която квадратни блокове от камък с еднаква височина се поставят в паралелни курсове, най-често без използването на хоросан. Във втория сектор се работи около Маркаврелиевата крепостна стена, където през 2021 год. се разкри сграда с множество глинени теракоти и керамика.

В помощ на археолозите в проучването участват студенти от ПУ „Паисий Хилендарски“, които провеждат археологическата си практика. Те се обучават в специалностите „Археология“, „История“ и „Опазване на културното наследство“, ръководени от гл.ас. Божидар Драганов и гл.ас. Надежда Кирова.

Археологическият паметник на културата – комплекс „Източна порта на Филипопол“ е част от големия проект „По крепостните стени на Филипопол“, насочен към развитието на две конкурентноспособни туристически атракции в историческия резерват „Старинен Пловдив“.

Чрез консервация, реставрация и експониране на античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“ и на Археологически комплекс „Небет тепе” и цялостната им социализация ще се подкрепи превръщането на тези археологически недвижими културни ценности с категория „национално значение“, в предпочитани туристически атракции, предлагащи подходящи условия за целогодишно посещаване. Поредното археологическо бижу на Пловдив и сега е част от туристическите маршрути.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...