Бразилодон квадрангуларис е малко подобно на къртица същество, дълго около 20 сантиметра, живяло на Земята преди около 225 милиона години по същото време като някои от най-старите динозаври, хвърляйки светлина върху еволюцията на съвременните бозайници, според екип от бразилски и британски учени.
Откритието е направено от изследователи от Природонаучния музей в Лондон, Кралския колеж в Лондон и Федералния университет на Рио Гранде до Сул в Порто Алегре.
Учените разчитаха на следи от вкаменелости с твърди тъкани като кости и зъби. Това е така, защото жлезите, произвеждащи мляко на бозайници, не са запазени в никакви вкаменелости, намерени до момента.
Досега се смяташе, че Бразилодон е първият бозайник, чиито изолирани зъби показват, че датира отпреди около 205 милиона години. Той имал малко тяло като на гризач и дълго лице.
Сега експертите установиха, че е живял преди 225 милиона години, 25 милиона години след третото и най-голямо масово изчезване, когато повече от 90 процента от океанските видове са изчезнали и 70 процента от сухоземните животни също са изчезнали.
Марта Рихтер, научен сътрудник в музея и съавтор на изследването, каза пред CNN, че Бразилодон преди се смятал за „напреднало влечуго“, но изследването на зъбите му окончателно показало, че е бозайник.
„Ако мислите за влечугите, те имат много, много различни комплекти заместващи зъби през целия си живот, но ние, бозайниците, имаме само два комплекта. Първо, млечни зъби, а след това постоянни. Това е, което определя бозайниците“, казва тя.
Бразилидонът е най-старото изчезнало гръбначно животно с два комплекта зъби – млечни и постоянни, съобщиха експерти.
Рихтер и нейните колеги изследваха три долни челюсти от този вид, които са живели в района, който днес обхваща най-южната част на Бразилия. Под микроскоп те откриха вид заместващи зъби, които присъстват само при бозайници, каза тя./ПловдивПрес