Галина ГЕОРГИЕВА
Меморандум за създаване на консорциум PlovdivWineUni подписаха днес Университетът по хранителни технологии, Аграрният и Медицинският университет. Трите водещи висши учебни заведения се обединяват, за да реализират обучение на световно ниво на бъдещите студенти от новата магистърска програма „Технология на виното и високоалкохолните напитки“ в УХТ, която е под егидата на OIV (Международна организация по лозата и виното).
На официалната церемония в зала „Хоризонт“ на УХТ ректорът проф. Пламен Моллов подписа Меморандума заедно със зам.-ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Благой Маринов и проф. Владислав Попов – зам.-ректор на Аграрния университет. Това стана на откриването на 69-та Научна конференция с международно участие „Хранителна наука, техника и технологии 2022” в присъствието на министъра на земеделието Явор Гечев, на почетния консул на Италия в Пловдив Джузепе де Франческо, на почетния консул на Федерална република Германия в Пловдив д-р Мариана Чолакова, Бранимир Ботев – президент на българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество и директор на Европейския институт за стратегии и анализи, както и на представители на ръководствата на висши училища в Пловдив.
„Това е исторически момент за висшето образование, тъй като за първи път три водещи университета в България се обединяват. Меморандумът е платформата, която дава възможност да се провеждат различни инициативи. Споразумението беше една важна стъпка в реализацията за новата магистърска програма „Технология на виното и високоалкохолните напитки“ в УХТ – Пловдив, сега преподаватели от трите университета ще могат да провеждат обучение в различните дисциплини, а студентите ще имат достъп до базите на трите висши учебни заведения“, заяви ректорът на УХТ проф. Пламен Моллов.
По думите му благодарение на консорциум PlovdivWineUni студените ще се обучават на световно ниво, каквото OIV (Международна организация по лозата и виното) даде шанс на УХТ да реализира. “ С въвеждането на магистърската програма УХТ става третият университет в света след Университета на Монпелие, Франция и Университет „Дейвис“ в САЩ, който ще присъжда дипломи по „Програма на OIV“. Длъжни сме да използваме всички възможности, за да направим най-доброто и тази програма да бъде защитена за дълги години напред, за да се превърнем в Център на винарското обучение в региона на Балканите и Черноморския регион. Магистърската програма стартира през март месец догодина, следващите дни ще започне кампанията по набиране на кандидат-студенти“, каза още проф. Пламен Моллов.
Засега плановете на УХТ са да се обучават 40 студенти, а ректорът проф. Моллов има намерение след време да създаде и Балкански консорциум.
„Едно такова споразумение между три университета и световни организации допринася не само за науката, а за държавата и бизнеса. Имате пълно съдействие от Министерство на земеделието, увери министърът на земеделието Явор Гечев.
По-рано беше открита 69-та Научна конференция с международно участие „Хранителна наука, техника и технологии 2022”. За първи път от 2 години научният форум е изцяло в присъствен формат, а сред лекторите са водещи световни експерти – проф. Виторино Новело от Факултета по аграрни, хранителни и лесовъдни науки към Университета в Торино, Италия и президент на Комисията по лозарство на OIV (Международна организация по лозата и виното), както и проф. Ралф Швайгерт, директор на Института за изследване на напитките към Университета Гайзенхайм, Германия.
Идеята на конференцията е да представи постиженията на специалистите от сферата на хранителната, биотехнологичната и туристическата индустрия. Затова в нея участие ще вземат още д-р Светла Чамова и Соня Бургуджиева от ръководството на Съюза по хранителна промишленост.
В УХТ в момента се работи по 16 проекта по фонд ,,Научни изследвания” към МОН и по 9 за научни изследвания по фонд “Наука” на УХТ. Висшето училище е водещ партньор в редица научни проекти по европейски програми с международни партньори. Освен това участва като член на консорциума от висши училища и научни институти по Национална научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“./ПловдивПрес