Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Ето как е изглеждал най-старият морски хищник! На главата си имал рог, а на опашката…
Важно Суматоха

Ето как е изглеждал най-старият морски хищник! На главата си имал рог, а на опашката…

Въпреки че фосилът на изчезналото животно беше открит преди повече от 30 години, учените едва сега установиха, че принадлежи към изцяло нов род морски обитатели.

По време на камбрийския период странно създание, чието тяло приличало на четка за тоалетна, се разхождало по морското дъно близо до днешната континентална част на югозападен Китай. За да стане още по-странно, на върха на главата имало антени с очи в краищата, докато отзад имало опашка с дълги, остри шипове.

Разкопките на място в китайската провинция Юнан през 90-те години на миналия век доведоха до откриването на вкаменелост на малък индивид, за който се смяташе, че принадлежи на изчезнал членестоног, но когато учените отново изследваха неговите шиповести крайници, те разбраха, че не представлява нито едно от известният вид от рода Radiodona.

С подробния анализ на анатомичните особености се установи, че те са толкова уникални, че не става въпрос само за нов вид, но и за род, така че им дадоха името „Innovatiocaris maotianshanensis“.

Водещият автор на изследването Хан Зенг обяснява, че радиодонтите имат толкова странна морфология, че са озадачавали учените повече от век, а във вкаменелостите са открити доказателства, че някои са имали уста на гърба на телата си или дебели нокти за по-добро приспособяване към условията в околната среда.които са живели.

През 80-те години на миналия век, когато учените откриха първите си пълни вкаменелости, те успяха най-накрая да определят класификацията и осъзнаха, че те представляват далечните предци на днешните членестоноги.

С подробен анализ на уникалните анатомични особености е установено, че те са ловували едра плячка с помощта на челюсти на главата, поради което преди 520 милиона години са били едни от най-опасните хищници в океана, вероятно най-старите гигантски хищници на Земята като цяло. Благодарение на дългите си антенни очи те имали добро зрение и с помощта на шипа на опашката можели да се движат и маневрират, което ги прави топ хищници на морското дъно.

Фосилните останки от тези животни ни казват, че все още не знаем много за групата, която е управлявала морското дъно през камбрия./ПловдивПрес

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...