На този ден през 1957 г. кучето Лайка става първото животно в космоса, но зад това историческо за човечеството събитие се крие тъжна история.
Съветският съюз изстреля Лайка в космоса със спътника Спутник 2 и пътуването му беше поредната победа за съветския лидер Никита Хрушчов в космическата надпревара с американците.
Лайка беше куче от смесена порода, намерено на улицата в Москва, на около 3 години и тежащо 6 кг.
„Избрахме женски, защото те не вдигат крака си, когато уринират, което означава, че се нуждаят от по-малко пространство от мъжките. И ние избирахме бездомни кучета, защото те бяха в по-голям брой и с по-малки нужди“, каза руският биолог Адилия Котовская.
Кучетата, поради публичност, трябваше да бъдат фотогенични и им бяха дадени имена, които се запомняха лесно. Името на Лайка идва от думата „лаеща“, а тя е избрана за първия полет, защото е умна и послушна.
„Разбира се, знаехме, че ще умре по време на полета, защото на тази възраст нямаше начин да я върнем“, добави Котовская.
„Помолих я да ми прости, погалих я за последно и се разплаках”, спомня си сбогуването им тя.
„В началото всичко беше наред. Разбира се, по време на изстрелването сърцето на Лайка започна да бие учестено, но след 3 часа се нормализира“, каза Котовская.
Внезапно, по време на деветата обиколка около Земята, температурата в капсулата започва да се повишава и достига 40 градуса. Изолацията не беше достатъчно добра. Учените се надяваха, че Лайка ще оцелее от 8 до 10 дни, но тя почина от дехидратация след няколко часа.
Независимо от това съветското радио съобщава дни наред, че Лайка е добре. Официалната версия беше, че Лайка е починала от отрова, която е била поставена в храната й, за да й спести мъчителна смърт при завръщането й на Земята. Москва се придържаше към тази измислица години наред.
Сателитът с останките на Лайка изгоря в атмосферата 5 месеца по-късно, а първите животни, изстреляни в космоса и върнати живи, бяха кучетата Белка и Стрелка на борда на спътника Спутник 5 през август 1960 г./ПловдивПрес