Новини от Пловдив » Култура » Книги » Всеки планинар трябва да я има: „Големите върхове“ на доц. Сандю Бешев
Важно Книги Маршрути Пловдив Пловдив Важно Посоки

Всеки планинар трябва да я има: „Големите върхове“ на доц. Сандю Бешев

Доцент Сандю Бешев
Доцент Сандю Бешев

Преди година почитателите на планинските спортове имаха възможност да се запознаят с първия том на доц. Сандю Бешев – „Истории за началото на планинарството в България”, а тези дни от печат излезе и вторият му том – „Големите върхове”. В него авторът запознава читателите с историята на 19 от най-популярните и мечтани върхове на планетата. А те са:

Четирите най-красиви върхове в света – Алпамайо /5947 м/ в Кордилерите, Матерхорн /4478 м/ в Алпите, Ама Даблам /6814 м/ в Хималаите и К2 /8611 м/ в Каракорум.

Петте върха, които от 1745 г. до настоящия момент са били обявявани за „Световни първенци”- Чимборасо /6310 м/ в Андите, Нанда Деви /7816 м/, Дхаулагири /8167 м/, Кангчендзьонга /8586 м/ и накрая Еверест /8848 м/ в Хималаите.

Седемте континентални първенци– Еверест /8848 м/ за Азия, Аконкагуа /6962 м/ за Южна Америка, Денали /6193 м/ за Северна Америка, Ухуру  /Килиманджаро/ – 5895 м за Африка, Елбрус /5642 м/ за Европа, Винсън  /4892 м/ за Антарктида и Джая /Карстенс/ – 4884 м за Австралия и Океания.

Петте далечни върха, които не са много високи, но със своите технически трудности са станали мечта и реалност за най-добрите световни алпинисти, както и мерило за тяхното високо спортно майсторство – Eл Капитан в Калифорния, Транго Тауер и Тхалай Сагар в Каракорум, Фиц Рой и Серо Торе в Патагония.

На 148 страници и в най-луксозно издание авторът запознава читателите с: Географските данни на горните върхове и планини, с историята на тяхното откритие, изследване и завладяване. Подробно са описани първите неуспешни и успешни опити за тяхното изкачване, както и първите български изкачвания.

Книгата е онагледена с над 200 автентични фотографии. Както за първия, така и за втория том авторът се е доверил на редакционния колектив на списание 360 mg, единственото у нас издание за екстремни спортове.

Още

Най-новата книга на доц. Сандю Бешев с премиера в Природонаучния музей в Пловдив

Излезе от печат „Големите върхове“ на доц. Сандю Бешев

За два месеца 15 хил. км през 22 града, 5 планини и 5 хижи с доц. Сандю Бешев

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...