Новини от Пловдив » Катар2022 » На Световното: Франция победи Австралия с 4:1
Катар2022 Световен Футбол Спорт Спорт Важно

На Световното: Франция победи Австралия с 4:1

Действащият световен шампион Франция започна успешно защитата на титлата си в Катар. „Петлите” победиха убедително Австралия в първи мач за двата тима от група D на Мондиала. Двата отбора приключиха при резултат 4:1. Крейг Гудуин откри за австралийците в 9-та минута. В 27-ата минута Адриен Рабио изравни. В 32-та минута Оливие Жиру покачва за петрите. В 68-та минута Мбапе отбелязва още един за Франция. В 71-та минута Жиру отбеляза втори гол във вратата на Австралия.

В другата среща от групата Дания и Тунис не успяха да си отбележат голове. По този начин французите оглавиха класирането в групата и могат да си осигурят място на осминафиналите още след втория кръг, ако спечелят и срещу датчаните на 26 ноември. На Австралия пък предстои двубой с Тунис.

Срещата стартира с очакван натиск на Франция и удар на Мбапе, който беше блокиран от австралийски бранител. Звездата на Пари Сен Жермен опита и пробив по аутлинията, но не успя да намери свой съотборник. „Петлите“ имаха и солидно предимство в притежанието на топката в началния етап на двубоя, но бяха изненадани от перфектна контра в 9-ата минута, която завърши с гол във вратата им.

Дълъг диагонален пас стигна до Леки, който отправи перфектно ниско центриране към Гуудуин и футболистът на Аделаида Юнайтед простреля Лорис. Освен получения гол, другата лоша новина за Дешан беше контузията на Люка Ернандес. Вместо него напълно очаквано се появи брат му Тео, който трябваше да придаде повече острота на френските атаки с традиционните си набези отляво.

След гола австралийците не изпаднаха в глуха защита и на няколко пъти с лекота отнеха топката в средната зона, където Франция изглеждаше най-уязвима. В 22-ата минута поредната грешка на „петлите“ даде възможност на Митчъл Дюк да шутира от далечна дистанция и той съвсем не беше далеч от попадение. Гризман се опитваше да организира играта на Франция, а Мбапе залагаше на индивидуални акции, но защитниците на Австралия бяха подготвени.

В 27-ата минута Франция стигна до изравнителен гол. Първоначално защитата на австралийците успя да изчисти топката след изпълнение на корнер. Кълбото обаче остана в притежение на световните шампиони. Тео Ернандес получи отляво и с прецизно центриране намери Адриен Рабио, който беше оставен непокрит и с глава вкара за 1:1.

След половин час игра Жиру от трудна позиция опита удар с глава след центриране на Ернандес, но стреля в аут. В 32-ата минута Франция стигна до пълен обрат. Австралия сбърка при изнасянето на топката, като Натаниъл Аткинсън я подари на съперник. Кълбото се озова в Адриен Рабио отляво, а той с прецизен пас намери Жиру на празна врата, а нападателят не сбърка за 2:1.

До края на полувремето беше цяло чудо, че французите не решиха всичко в своя полза. Играчите на Дешан атакуваха разнообразно и на висока скорост, а съперникът им изнемогваше в опитите си да ги спре. Жиру пропусна от удобна позиция след многоходова комбинация на „петлите“, а шанс се откри и пред Гризман, но той стреля покрай гредата.

Секунди преди почивката Гризман се измъкна отдясно и поднесе топката на крака на Мбапе, който сътвори най-фрапиращия пропуск от началото на Мондиал 2022. Австралия отговори с греда на Ървайн при една от много малкото си атаки, след като поведе. Играчът на Санкт Паули обаче нямаше късмет и топката се отклони от левия страничен стълб.

В началото на втората част защитната линия на австралийците беше все така неориентирана и позволи на Чуамени да нанесе силен изстрел, който срещна тялото на футболист в жълто-зелено. Секунди по-късно Жиру засече с ножичен удар центриране от фланга, но не намери очертанията на вратата. Постепнно световните шампиони намалиха темпото, но увремено контролираха случващото се на терена.

Мбапе и Гризман често взаимодействаха с по едно докосване, а повечето френски атаки като по правило се развиваха отляво. В 61-ата минута Мбапе влезе на скорост в наказателното поле, но защитник на Австралия подложи крак на пътя на топката и французите спечелиха само корнер.

Гризман пропусна да вкара трети гол за „петлите“, но това направи Mбапе в 68-ата минута. Огромна заслуга за попадението има Усман Дембеле, който буквално качи топката на главата на своя съотборник, а оттам тя се озова във вратата.

В 72-ата минута Жиру вкара втория си гол в мача и четвърти за своя отбор. Мбапе отново беше неуловим за „кенгурата“ отляво и центрира остро, а в за Жиру не представляваше трудност с глава да вкара за 4:1.

В 82-ата минута Мбапе можеше да увеличи аванса на Франция. Нападателят получи страхотен извеждащ пас от Гризман, но не успя да овладее топката и позволи на Райън да улови.

В минутите до края французите се забавляваха на терена. Дешан пусна в игра Юсуф Фофана, Кингсли Коман, Жул Кунде и Маркюс Тюрам, а пред вратата на Райън имаше още няколко опасни положения, но нито едно от тях не се превърна в гол. Австралийците изобщо не поглеждаха напред и попадението на Гуудуин си остана единственият им точен удар в двубоя.

Възпитанците на Дидие Дешан са сочени за един от фаворитите не само в своята група, но и в шампионата на планетата като цяло. Франция ще се опита да стане първият отбор, който успява да защити титлата си. Французите започнаха срещу австралийците и на предишния Мондиал, като тогава много трудно се наложи с 2:1.

Селекционерът на “петлите” залага на офанзивен стартов състав, в който едновременно са Оливие Жиру, Килиан Мбапе, Усман Дембеле и Антоан Гризман. Очаква се последният често да помага в халфовата линия на Орелиан Чуамени и Адриен Рабио. Вляво на защитата започва Люка Ернандес, който е предпочетен пред брат си Тео Ернандес.

Осем от титулярите на Австралия играят в Европа, като сред тях най-известни Аарън Мой и вратарят Матю Райън.

Франция – Австралия 4:1

0:1 Крейг Гудуин (9)

1:1 Адриен Рабио (27)

2:1 Оливие Жиру (32)

3:1 Килиан Мбапе (68)

4:1 Оливие Жиру (71)

Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар, 24. Ибрахима Конате, 18. Дайо Упамекано, 21. Люка Ернандес, 8. Орелиен Чуамени, 14. Адриен Рабио, 7. Антоан Гризман, 11. Усман Дембеле, 9. Оливие Жиру, 10. Килиан Мбапе

Селекционер: Дидие Дешан

Австралия: 1. Матю Райън, 3. Натаниъл Аткинсън, 19. Хари Сутер, 4. Кий Роулс, 16. Азиз Бехич, 13. Аарън Муй, 14. Райли Макрий, 22. Джаксън Ървайн, 23. Крейг Гуудуин, 7. Матю Леки, 15. Мичъл Дюк