Полицията трябваше да затвори части от центъра на Брюксел, да разположи водни оръдия и да използва сълзотворен газ, за да разпръсне тълпите, които предизвикаха безредици след победата на Мароко с 2:0 над Белгия на Световното първенство по футбол, съобщи АП.
🚨BREAKING NEWS🚨
Brussels, home of the EU parliament, ERUPTS in street riots as Moroccans 'celebrate' their victory over their now home country.
Are we feeling enriched? pic.twitter.com/YI0h6nXSxt
— UNN (@UnityNewsNet) November 27, 2022
Десетки хулигани запалиха факли, чупиха витрини на магазини и замеряха автомобили с тухли. Полицията се намеси, след като един човек получи наранявания по лицето, каза говорителката на полицията в Брюксел Илзе Ван де Кере.
En op deze manier in België.. pic.twitter.com/ToD9RjK3P3
— Mario Thys (@NSPVBrussels) November 27, 2022
Кметът на Брюксел Филип Клозе призова футболните фенове да стоят далеч от центъра на града и каза, че властите правят всичко възможно, за да поддържат реда по улиците.
Meanwhile, in Brussels, Moroccans celebrate their win over Belgium. The cultural enrichment is paying dividends, right? pic.twitter.com/yakNCjTSSN
— David Vance (@DVATW) November 27, 2022
Дори движението на метрото и трамваите трябваше да бъде прекъснато по нареждане на полицията. Победата на Мароко над Белгия на Световното първенство бе отпразнувана ентусиазирано от фенове с марокански корени в много белгийски градове. Засега не е ясно колко души са били задържани по време на безредиците.