Майонеза Краси
Новини от Пловдив » Катар2022 » На Световното: Испания срещу Германия 1:1
Катар2022 Световен Футбол Спорт Спорт Важно

На Световното: Испания срещу Германия 1:1

Две от най-силните европейски селекции Испания и Германия не успяха да се победят в суперсблъсък от група Е на Мондиал 2022. „Ла Фурия Роха“ и Бундестима завършиха при резултат 1:1, което оставя четирикратните световни шампиони в битката за класиране на елиминациите.

Освен двата гола, срещата предложи някои доста интересни моменти, както и отменен гол. Незачетеното попадение бе дело на Антонио Рюдигер към края на първата част. Тогава бе маркирана засада, която уби радостта на Маншафта.

Малко повече от четвърт час след началото на второто полувреме Алваро Мората откри, а седем минути преди изтичането на редовното време Никлас Фюлкруг изравни.

Испания остава на първа позиция в групата с 4 точки, а Германия е на последно място с 1. За иберийците предстои среща със „сините самураи“ от Япония, а световният шампион от 2014-а година ще търси задължителен успех срещу Коста Рика.

Преди да са минали пет минути Феран Торес намери Педри на границата на пеналтерията, но халфът пое топката много лошо, а имаше шанс да нанесе удар.

Две минути по-късно Дани Олмо стреля от 16-17 метра, а Мануел Нойер показа фантастичен рефлекс, избивайки силния шут на играча на РБ Лайпциг в напречната греда.

Бундестимът отвърна с мълниеносна атака, при която Гнабри бе изведен сам срещу Симон, но стреля в тялото на вратаря. Впоследствие се оказа, че крилото на Байерн е бил и в положение на засада.

Следващата по-опасна ситуация дойде в средата на полувремето.Тогава Алба получи пас от Бускетс на левия фланг, навлезе към центъра и обстрелва германската врата с по-слабия си десен крак, но около метър го раздели от рамката ѝ. Гюндоган нахлу опасно в испанското наказателно малко след това, но топката бе отклонена от краката му с пас към Симон. Стражът опита да изчисти, ала прати топката в Гнабри, който стреля по диагонала в аут. 120 секунди по-късно и Нойер сбърка с пас, пращайки кълбото у Олмо. Лявото крило намери веднага Феран, а играчът на Барселона шутира моментално, но бе блокиран.

В 34-ата минута Дани Олмо от крилото пусна страхотно ниско подаване на 5-6 метра от голлинията, а от тази позиция Феран Торес не намери вратата. След неточния удар на Торес бе маркирана и засада.

Пет минути преди почивката Рюдигер засече с глава центриране от свободен удар и прати топката в мрежата на Симон, но попадението не бе зачетено заради засада.

Десетина минути след началото на втората част Маншафта създаде най-чистия си шанс. Гюндоган залъга двама на границата на наказателното и заложи топката за удар на Кимих. Играчът на Байерн стреля в десния ъгъл, но Симон се намеси по изключителен начин. В ответната атака Олмо стреля по земя – никакви затруднения за Нойер.

Испания дочака своя миг в 62-ата минута. „Фуриите“ развиха нападение по лявото крило, от което Жорди Алба пусна хубаво подаване по земя към малкото наказателно, а там влезлият от пейката Алваро Мората с изкусно докосване матира Нойер.

„Ла Фурия Роха“ можеше да удвои аванса си почти веднага. Бърза контра на иберийците откри стрелкова позиция на Асенсио, но левичарят стреля много високо.

Маншафта реагира мигновено. Ханзи Флик извърши три смени накуп, вкарвайки в игра Лирой Сане, Никлас Фюлкруг и Лукас Клостерман. Първо Фюлкруг бе блокиран в най-ключовия момент преди да нанесе изстрел от броени метри, а след това Джамал Мусиал стреля в тялото на Унай Симон от чиста позиция, останал очи в очи с вратаря на Атлетик Билбао.

Седем минути преди изтичането на редовното време Германия направи 1:1. Автор на гола стана топреализаторът на Бундеслигата Никлас Фюлкруг. Играчът на Вердер се възползва от недобро овладяване на Мусиала с гръб към вратата и с шут по диагонала в десния горен ъгъл препарира Симон.

Испания е един от най-неудобните съперници за германците в исторически план. Германците нямат успех над “Ла Фурия” от 34 години. Последната среща между двата отбора през 2020 г. в Лигата на нациите и испанците спечелиха с разгромното 6:0. Някои от най-болезнените загуби през последните години са именно от Испания – на финала на Евро 2008 г. и на полуфиналите на Мондиала в Южна Африка. Луис Енрике е направил само една промяна от първия мач. Дани Карвахал е титуляр за сметка на Сесар Аспиликуета. В средата на терена е тройката на Барса в лицето на Бускетс, Педри и Гави, а напред са Дани Олмо, Феран Торес и Марко Асенсио.

В състава на Ханзи Флик има две промени. В защита Тимо Керер заменя Нико Шлотербек, а халфовата линия е подсилена от Леон Горетцка. Формацията на Бундестима изглежда малко по-дефанзивна, тъй като Кай Хавертц е оставен на пейката. В предни позиции ще действа Томас Мюлер, подпомаган от Серж Гнабри и Джамал Мусиала.

ИСПАНИЯ – ГЕРМАНИЯ 0:0

1:0 Мората (62)

1:1 Фюлкруг (83)

Съставите:

ИСПАНИЯ: Симон, Алба, Лапорт, Родри, Карвахал, Бускетс, Педри, Гави, Олмо, Феран Торес, Асенсио

Селекционер: Луис Енрике

ГЕРМАНИЯ: Нойер, Раум, Рюдигер, Керер, Зюле, Кимих, Горетцка, Гюндоган, Мусиала, Гнабри, Мюлер

Селекционер: Ханзи Флик

Стадион: „Ал Баит“