Новини от Пловдив » Катар2022 » На Световното: Полша и Аржентина на осминафинали след 0:2
Катар2022 Световен Футбол Спорт Спорт Важно

На Световното: Полша и Аржентина на осминафинали след 0:2

Отборът на Аржентина изпълни първата си цел и спечели група С на Мондиал 2022. Това стана възможно след успеха на „гаучосите“ с 2:0 над Полша в последния им двубой от груповата фаза. Алексис Макалистър (46’) и Хулиан Алварес (68’) вкараха двата гола, а Войчех Шчесни спаси дузпа на Лионел Меси малко преди почивката.

Отборът на Аржентина започна по-настоятелно срещата на стадион „974” и в първите минути успя да упражни натиск. Още във 2-ата минута „гаучосите” стигнаха до ъглов удар пред Шчесни, който обаче не донесе опасност за полския вратар. Постепенно Аржентина затегна обръча пред вратата на Полша, а Лионел Меси на два пъти имаше възможност да обстрелва полската врата. При първия удар Шчесни нямаше особени проблеми, но при втория, той трябваше да се намесва решително и да избие топката в ъглов удар.

В 17-ата минута се стигна до нова опасност пред полската врата. Лионел Меси намери с прекрасен пас Маркос Акуня в наказателното поле на поляците, бранителят финтира защитник на Полша и стреля, но над вратата. Само две минути по-късно, Акуня отново имаше възможност да обстрелва Шчесни, но този път стражът на Ювентус се намеси и улови топката.

Едва в 22-ата минута футболистите на селекционера Чеслав Михневич успяха да пренесат играта по-дълбоко в половината на своя противник и стигнах до ъглов удар. След изпълнението му обаче, отбраната на Аржентина се справи без особени проблеми.

Следващата отлична ситуация в мача се разкри отново пред Маркос Акуня. Крайният защитник стреля много силно по диагонала, но не успя да уцели рамката на вратата и топката профуча покрай левия страничен стълб.

В 33-ата минута Анхел Ди Мария пробва да изненада Войчех Шчесни с директен изстрел от корнер, но полският страж внимаваше и със сетни усилия успя да избие в нов ъглов удар.

В заключителните моменти на първата част дойде и най-интересната ситуация в мача. Хулиан Алварес бе изведен зад отбраната на Полша, напредна и стреля много силно, но Шчесни отново спаси. Последва разиграване, при което Алварес центрира към Лионел Меси на далечната греда. Нападателят успя да стреля неточно с глава, но след това бе ударен в лицето от Шчесни, който бе скочил да боксира топката. Първоначално нидерландският рефер посочи аут, но след сигнал от ВАР стаята, отиде да прегледа ситуацията и промени решението си, посочвайки бялата точка.

С изпълнението на дузпата се нагърби потърпевшият Меси, който обаче пропусна. Изстрелът на аржентинеца бе отразен с една ръка от Войчех Шчесни. Това бе втора поредна спасена дузпа от стража на Ювентус в Катар.

До края на първата част аржентинците организираха още няколко опасни атаки, но така и не успяха да превземат полската врата.

Втората част започна по възможно на-добрия начин за Аржентина. Не бяха изминали и две минути игра след почивката, когато тимът на Лионел Скалони успя да излезе напред в резултата. След атака по десния фланг, топката бе пратена към Молина, който се измъкна от засадата, напредна няколко метра и намери по отличен начин в наказателното поле Алексис Мак Алистър. Халфът бе оставен абсолютно непокрит в паналта и с удар с десния крак успя да пласира топката непосредствено до десния страничен стълб, оставяйки безпомощен Войчех Шчесни. Това бе първи гол за Мак Алистър с националната фланелка.

Поляците отговориха с опасен удар с глава на Камил Глик, който обаче не намери целта. В 62-рата минута Мак Алистър можеше да отбележи втори гол, но този път Шчесни улови удара му.

Все пак шест минути по-късно Алварес направи преднината на тима още по-комфортна с мощния си точен шут.

В 71-вата минута Шчесни спаси изстрел на Меси. Малко след това Алварес потърси нов гол, но този път топката мина от външната страна на мрежата.

В 86-ата минута резервата Лаутаро се възползва от груба грешка на Якуб Кивиор и изскочи сам срещу вратаря, но прати топката покрай вратата. В добавеното време влезлият като смяна Николас Таляфико преодоля Шчесни, но Кивиор изби топката с глава малко пред голлинията.

Преди началото на мача „Дружина полска“ води в класирането с 4 точки, докато „Албиселесте“ е на втората позиция с 3. Нито един от двата тима обаче все още не е сигурен в участието си в елиминациите на Мондиал 2022. Последната среща между двата отбора на Мондиал бе през 1978 г. Тогава аржентинците печелят с 2:0 и след това стават световни шампиони.

Полша стартира турнира с нулево равенство срещу Мексико, а след това спечели с 2:0 срещу Саудитска Арабия. Левандовски пък отбеляза първия си гол на световни първенства. Аржентина стартира с шокираща загуба с 1:2 от Саудитска Арабия, но след това успя да спечели с 2:0 срещу Мексико. Меси се разписа и в двата мача.

Поляците не са преминавали груповата фаза от 1986 г. Наставникът Чеслав Михневич е критикуван за стила на игра на тима и липсата на креативност. Отборът му обаче е стабилен в защита и не е допускал гол в последните си четири мача. Очаква се Михневич да не прави промени в състава и Аркадиуш Милик да продължи да е партньор на Левандовски в атака.

Загубата на старта бе истински шок за аржентинците. Тя дойде след 36 поредни срещи без поражение. Те обаче се справиха с напрежението и отговориха с далеч по-добро представяне срещу Мексико. Меси поведе отбора и вече има 13 гола за националния отбор от началото на годината. Погледите отново ще бъдат насочени към капита на “гаучосите”, които може да се наложи да са търпеливи и да чакат своя момент, тъй като в лагера на Полша ще са доволни на равенство.

ПОЛША – АРЖЕНТИНА 0:2

0:1 Алексис Макалистър (47)

0:2 Хулиан Алварес (68)

Полша: Войчех Шчесни, Бартош Бережински, Камил Глик, Якуб Кивиор – Мати Кеш, Кристиан Биелик, Гжегорш Криховяк, Пшемислав Франковски, Пьотр Жиелински, Карол Свидерски, Роберт Левандовски

Селекционер: Чеслав Михневич

Аржентина: Емилиано Мартинес, Маркос Акуня, Кристиан Ромеро, Николас Отаменди, Науел МОлина, Енцо Фернандес, Алексис Макалистър, Родриго де Пол, Лионел Меси, Анхел Ди Мария, Хулиан Алварес

Селекционер: Лионел Скалони

Съдия: Дани Десмънд Макели, Нидерландия