Новини от Пловдив » Катар2022 » На Световното: Саудитска Арабия и Мексико отпаднаха след 1:2
Катар2022 Световен Футбол Спорт Спорт Важно

На Световното: Саудитска Арабия и Мексико отпаднаха след 1:2

Мексико победи Саудитска Арабия с 2:1, но отпадна от Световното първенство по изключително драматичен начин. „Ацтеките“ завършиха трети в група „С“, тъй като са с по-лоша голова разлика от втория Полша, който продължава напред.

Двубоят започна с атаки и към двете врати, като още в 3-ата минута мексиканците пропуснаха да поведат. Алексис Вега бе изведен чудесно зад отбраната на съперника, но вратарят Мохамед Ал-Овайс излезе съобразително и парира удара. Пет минути след това Саудитска Арабия отговори с шут на Мохамед Кано, който обаче не намери целта. Пак той в 13-ата минута обстрелва без успех вратата на Очоа, този път от пряк свободен удар.

Орбелин Пинеда в 25-ата минута бе близо до откриващо попадение, но двама бранители се хвърлиха на пътя на топката и последвалият рикошет осигури спокойствие за Ал-Овайс. Минута след това отново той опита труден удар с глава, който този път бе блокиран от тялото на защитник. Пинеда се озова на стрелкова позиция и в 41-ата минута, но късметът пак му изневери, след като топката рикошира в крак на бранител и излезе в корнер. Мексиканците натиснаха сериозно в минутите преди почивката и принудиха съперника да се прибере плътно пред своята врата. При една контраатака в добавеното време на първата част обаче Саудитска Арабия стигна до най-добрата си възможност, но ударът с глава на Ал Хасан премина покрай дясната греда на Очоа.

Второто полувреме започна във вихрено темпо и две минути след подновяването на играта Мексико стигна до гол в 47-ата минута. След ъглов удар Монтес отклони топката, а Мартин я заби в мрежата, след като я засече малко пред голлинията.

Мексико имаше нужда от голяма победа и надеждите бързо се превърнаха в реалност, тъй като в 52-ата минута тимът стигна до втори гол. Фантастично изпълнение от фал на Луис Чавес удвои аванса на „ацтеките.

Саудитска Арабия се изнесе в предни позиции, което отвори още по-големи пролуки отзад. Малко след втория гол Мартин отново прати топката в мрежата, но този път попадение нямаше поради засада.

Окриленият тим на „ацтеките“ продължи да атакува и в 56-ата минута топката отново беше във вратата на Саудитска Арабия, но голът беше отменен заради засада на Хенри Мартин. В 67-ата минута пък само отличното спасяване на Ал-Овайс запази резултата непроменен. Пет минути след това стражът на Саудитска Арабия отново блесна със страхотна намеса, избивайки бомбен шут на Хорхе Санчес от фал.

В 70-ата минута Мартин се размина с гол. Той отправи мощен удар от въздуха, но топката мина малко над вратата. Чавес също получи нов шанс от фал и отново стреля отлично, но този път вратарят на саудитите се справи. Атаките на Мексико се редяваха една след друга. Пинеда стреля покрай вратата.

Мартино реши да освежи атаката за края на мача. Той извади Мартин и Пинеда и пусна Раул Хименес и Карлос Родригес. Секунди по-късно тимът му бе близо до нов гол. Лосано преодоля бранител в наказателното поле и опита да намери Антуна, но защитник на Саудитска Арабия се намеси в последния момент. Лосано разцепи защитата на съперника в 81-ата минута и проби през центъра, като бе повален, но нарушението бе малко преди да навлезе в наказателното поле. Мексиканците обаче не се възползваха от прекия свободен удар.

Три минути преди края на редовното време резервата Уриел Антуна прати топката в мрежата, но бе в положение на засада и гол нямаше. Саудитите спираха атаките на съперника по всякакви възможни начини и често с нарушения. В 92-ата минута поредния фал даде възможност на Лосано да стреля, но вратарят изби.

Подреждането до голяма степен ще зависи и от другия мач между Полша и Аржентина, но едно е сигурно – няма как и арабите, и мексиканците да продължат. Последната среща между двата отбора е през далечната 1999 г., когато „ацтеките“ разбиват съперника си с 5:1 в мач от Купата на конфедерациите.

Тимът на Саудитска Арабия разтресе футболния свят със сензационния си успех над Аржентина в първия си мач с 2:1. След това обаче отборът не успя да повтори подвига си и загуби с 0:2 от Полша, въпреки че игра добре и дори пропусна дузпа. Момчетата на колоритния френски треньор Ерве Ренар ще трябва да вземат нещо от Мексико, ако искат да продължат напред, като при определени обстоятелства ще им стига и равен резултат. Саудитска Арабия определено надминава очакванията и всички в тима трябва да са доволни от представянето си дотук. Френският специалист Ренар ще има да решава някои проблеми в тима си, като ще отсъстват трайно контузените Ясиф Ал-Шахрани и Салман Ал Фараж, а халът Абдулелах Ал Малки пък е наказан.

Мексиканците определено са едно от разочарованията на турнира. Тимът направи два слаби мача с Полша и Аржентина, от които взе само 1 точка и дори не успя да се разпише дотук на Световното. Нищо освен победа в мача не устройва Мексико. Дори и тя обаче може да не бъде достатъчна за мексиканците, които със сигурност ще следят развитието на мача между Аржентина и “дружина полска”. Напълно възможно е ключов критерий за класирането да се окаже головата разлика, която в момента е с 2 гола пасив за Мексико. Това означава, че момчетата на селекционера Херардо Мартино ще трябва да търсят убедителен успех. Треньорът няма големи проблеми със състава, като единствено капитанът и рекордьор по мачове Андрес Гуардадо е под въпрос за срещата. Oчаква се мексиканците да излязат с офанзивна схема в търсене на голове и най-вероятно Раул Хименес ще стартира като титуляр.

САУДИТСКА АРАБИЯ – МЕКСИКО 0:2
0:1 – Мартин (47)
0:2 Чавес (53)
Стартовите състави:
САУДИТСКА АРАБИЯ: 21. Мохамед Ал-Овайс – 12. Сауд Абдулхамид, 4. Абдулела Ал-Амри, 5. Али Ал-Булайхи, 17. Хасан Ал-Тамбакти – 2. Султан Ал-Ганам – 9. Фирас Ал-Бурайкан, 15. Али Ал-Хасан, 23. Мохамед Кано, 10. Салем Ал-Даусари – 11. Салех Ал-Шехри
Селекционер Ерве Ренар
МЕКСИКО: 13. Гийермо Очоа – 3. Сесар Монтес, 15. Ектор Морено, 19. Хорхе Санчес – 23. Хесус Гаярдо, 4. Едсон Алварес, 17. Орбелин Пинеда, 24. Луис Чавес – 10. Алексис Вега, 20. Хенри Мартин, 22. Ървинг Лозано