Advertisement
Новини от Пловдив » България » България » Парламентът гласува на второ четене военната помощ за Украйна
България Войната в Украйна Политика

Парламентът гласува на второ четене военната помощ за Украйна

Парламентът прие окончателно споразумението между България и Украйна за предоставяне на военна подкрепа.

Със 166 гласа „за“ и 48 „против“ Народното събрание прие на второ четене споразумението между България и Украйна за предоставяне на военна и военнотехническа подкрепа.

Против гласуваха от „БСП за България“ и „Възраждане“. От Левицата призоваха президентът да наложи вето.

В пленарната зала имаше напрежение – взаимни обвинения и нападки кой подкрепя войната, кой мира, кой помага на Русия и кой на Украйна. В дискусиите се включиха основно депутати от „БСП за България“ от едната страна, а срещу тях им опонираха народни представители от ГЕРБ и ДБ. Не се включиха в дискусиите депутати от „Български възход“, ПП и ДПС.

Парламентът отхвърли редакционно поправка на БСП, чрез която всяко ново искане за оръжие от Украйна трябва да бъде одобрявано от Народното събрание, което повиши напрежението в залата.

Борислав Гуцанов, „БСП за България“: Днес правите отново опит в залата на НС въобще да бъде обсъждано от тук нататък какво ще се случва с евентуалното даване на ново оръжие и това да бъде единствено и само в правомощията на МС. Минавате всички граници. Това е нова форма на налагане на цензура.
От „Демократична България“ обясниха защо договорът не предвижда ратификация от парламента при други бъдещи искания на Украйна за оръжие.

Иво Мирчев, ДБ: Защо да се дава възможност на МС в бъдеще да разрешава оръжие без разрешение на НС? Защото може да няма НС. И защото, ако започнат разговори с друга държава, която може да ни предостави въоръжение, което е с добри западни аналози и МС прецени, че това удовлетворява страната и армията, най-нормалното нещо е да бъде направена подобна сделка.
От „Възраждане“ изостриха тона и призоваха да не се гласува договора с мотива, че изпращането на оръжие не помага на нашите сънародници в Украйна.

Костадин Костадинов, „Възраждане“: „Какво прави Украйна за нашите сънародници, освен да им ограничава правата, да ги тероризира и репресира и да се опитва да заличи тяхната административна обособеност и нищо друго не прави тази малка фашистка държавичка“.

Йордан Цонев, ДПС: „Моля да се придържат всички депутати и специално „Възраждане“ към достоен език, който се изисква от тази трибуна“.
От левицата и „Възраждане“ се възмутиха, че списъците са засекретени и обвиниха военния министър, че ги крие от обществото.

Георги Свиленски, „БСП за България“: „Господин министърът стои тук и не излиза да каже защо е подписал такъв договор, в който българските граждани няма да знаят каква продукция и какво въоръжени ще се изнася“.
Вместо министърът отговориха от ГЕРБ.

Делян Добрев, ГЕРБ-СДС: „Таен е списъкът, защото ни е срам колко малко даваме. Аз не съм чел списъка, но отчетната стойност е около 20 млн., а ние миналата година сме изнесли военна продукция за 6 млрд“.
Все пак военният министър обясни, че националната сигурност не позволява огласяване какво е записано в договора.

Димитър Стоянов, министър на отбраната: „Причината да бъдат класифицирани двата списъка е част от доклад, който съдържа цялостна информация за въоръжението на българската армия, с мирновременни формирования, тяхното въоръжение, с включително и техника, която е за попълване на загубите от – до“.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...