Правителство може и трябва да има, а политическите сили следва да намерят баланса между отговорността за съставянето му и съпътстващите негативи на подкрепата за управлението. Тезата разви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в ефира на Българското национално радио. По-рано днес на срещата между парламентарно представените партии, организирана от ПП, Иванов предложи гласуване в пленарна зала на политическа декларация с приоритетите на управлението с втория мандат, а идеята му бе приветствана от кандидат-премиера Денков.
Народният представител заяви още, че Денков е подходящо предложение за министър-председател предвид диалогичния си и неконфликтен профил. Според Иванов експертният формат, предложен с първия мандат на ГЕРБ, е създал съмнения кой би носил политическата отговорност за управление с министър-председател професор Габровски. “С кандидатурата на академик Денков не е нужно да се търси отговор на въпроса кой ще носи политическата отговорност”, уточни Иванов.
Председателят на “Да, България” изрази задоволство, че премиерската кандидатура е предложена на достатъчно ранен етап, което дава време за разговор с останалите формации в 48-ото Народно събрание. Той добави, че не е чул ясни политически аргументи от страна на ГЕРБ и ДПС, напуснали преждевременно срещата с академик Денков. “При воля от страна на партиите би могло да се стигне до съставяне на правителство. Ако страстите, свързани с първия мандат утихнат, позитивите от така формулираното предложение на ПП ще започнат да излизат на преден план”, смята Иванов. Той подчерта още, че кандидатурата на проф. Габровски не е била подложена на нападки от страна на политически лидери и призова за същия подход спрямо акад. Денков.
На въпрос за състава на кабинет с втория мандат Иванов отговори, че “Продължаваме промяната” в ролята на мандатоносител следва да решат кои министри ще предложат, “Ние обмисляме как би работил един такъв кабинет. Добре е, ако бъде избран, да му се даде възможност да остане неутрален по отношение на фронтовите линии и негативите, които ние, партийните лидери, носим със себе си”, заяви лидерът на парламентарната група на “Демократична България”.
На този етап “Демократична България” не е обсъждала свои кандидат-министри, но ще изпрати предложения за програмни приоритети, без да предоставя безусловна подкрепа. “Всеки състав на правителство ще е смес между програма, експертност и елемент на политическа отговорност. Ако има шанс за правителство, то е с втория мандат”, уточни още Иванов. Според него измененията в Изборния кодекс и ветото на президента неминуемо ще повлияят на това дали ще се стигне до редовно правителство. В случай че ветото бъде отхвърлено, волята за съставяне на правителство би имала значение, за да просъществува по-дълго настоящият парламент. “Определени спорни въпроси могат да бъдат обсъдени отново. Ако има воля, могат да се намерят формулите, които да ни помогнат да вървим напред.”