Сръбският президент Александър Вучич е разпоредил въоръжените сили и силите на министерството на вътрешните работи на Сърбия да бъдат поставени в най-висока степен на бойна готовност, каза вицепремиерът и министър на отбраната на Сърбия Милош Вучевич, цитиран от агенция ТАНЮГ.
„Президентът на Сърбия като върховен главнокомандващ издаде заповед за поставяне на армията на Сърбия в най-висока степен на бойна готовност, това ще рече в готовност до ниво на използване на въоръжена сила, или с други думи на военния потенциал на въоръжените сили на Сърбия“, каза Вучевич.
Министърът каза, че няма причина за паника, но „има за какво да се тревожим“.
По-рано правителството на Косово приведе в пълна бойна готовност своите въоръжени сили след поредица от инциденти там.
В района на Казмович, близо до Рашка в посока граничния пункт Ярине между Сърбия и Косово са разположени голям брой сръбски въоръжени сили, специални части и ракетни установки.
„Три ракетни установки с голям обсег са насочени в посока южната сръбска провинция, готови за действие, докато войници са разположени на всеки метър. От това място можете да видите блокирания граничен пункт, както и членове на КФОР“, потвърдиха за агенция РИНА. Ситуацията в Северно Косово е на ръба на ескалация.
Снощи се е чул залпов огън в Зубина Поток, а според някои очевидци е имало размяна на огън между местните сърби и косовската полиция. Косовската полиция обяви, че не е имало инциденти между нейни членове и каквито и да било групировки в северната част на Косово.
/ПловдивПрес