Новини от Пловдив » България » Почина изобретателят проф. Енчо Попов
България Важно

Почина изобретателят проф. Енчо Попов

На 5 януари 2023 г. почина проф. Енчо Попов, изтъкнат български изобретател в сферата на електротехниката. Той е роден на 18 декември 1935 г. в Цар Калоян. Завършва Техническия университет в София, специалност Електрически машини.

Проф. Попов е изтъкнат специалист и изобретател в областта на електротехниката. Работил е като ръководител на научна секция и зам.-директор по научната част в Института по електропромишленост. Създател е на над 100 изобретения. Чрез своите разработки и изобретения проф. Попов разчупи установилите се световни стандарти на 3 процентна внедряемост на изобретенията.

През годините под негово ръководство са създадени мащабни и оригинални разработки в областта на автомобилните алтернатори и стартери, шпинделни и високомоментни двигатели с постоянни магнити за металорежещи машини с цифрово програмно управление, електродвигатели за изчислителната техника, електрокарни двигатели. Работил е в тясно сътрудничество с Института по металознание, технологии и съоръжения „Акад. А. Балевски” – БАН, както и с Техническия университет в София.

На основата на тези разработки са разгръщани крупни производства в системата на електротехническата промишленост, в които са внедрени над 30 процента от изобретенията на проф. Попов. България е извеждана на първо место в света, пред САЩ, Германия и Япония, по производство на шпинделни и високомоментни двигатели.

По негова идея в Института по технология на металите „Акад. А. Балевски” – БАН бе патентовано и произвеждано съоръжението Жетмаг, което намери добър прием в индустрията на САЩ и други страни. През 1997 г. е вписан в Златната книга на българските изобретатели. През 2011 г. му е признат патент в САЩ, по който американска фирма купува от България най-мощните алтернатори в света. За 2012 г. е определен за Изобретател на годината в областта на електрониката и електротехниката. През 2014 г. е награден с Меча на Кубрат от Клъстера по електромобили за създаден базов патентован електродвигател за електромобили с конкурентни параметри на електродвигателите на водещите фирми в света.

През 2016 г. с Указ на президента е награден с орден „Стара планина” I степен. Той е баща на писателя Деян Енев и на художника Никола Енев.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...