Krassi
Новини от Пловдив » България » Властите в България проспали възможност за карта на сеизмичния риск
България Важно

Властите в България проспали възможност за карта на сеизмичния риск

Валентин Йовев

Българските власти нехаят и са пропуснали възможността да изработят карта на сеизмичния риск у нас, въпреки че са дадени европейски средства за нея. Това обясни пред БНР бившият заместник-министър на регионалното развитие инж. Валентин Йовев.
След подготвянето на методиката за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск през 2018 г., възложена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и изработена с европейски средства, дейностите по изготвяне на карта били спрени.

Така в България изобщо не съществували нормативни документи, които регламентират получаването на оценки за съвременните движения, напреженията и деформациите на земната кора. Такава карта би могла да оценява риска по райони и да анализира сеизмичната опасност и уязвимостта на сградния фонд и инженерните съоръжения.

Йовев коментира, че става дума за опасно бездействие. „Към момента този проект, нито е започнал, нито е реализиран, но по времето, когато беше направена тази методика, която е един вид задание за изработване на този анализ, оценка и картографиране на сеизмологичния риск на Република България, ние успяхме да започнем, но някак си не ни стигна времето, а не, че нямахме намерение да работим по тази методика. В тогавашните бюджети бяха осигурени около 10 милиона лв., защото това се отнася до анализ на риска на всяка една сграда. Това е зависимостта между степента на увреждане на сгради и съоръжения и сеизмичните въздействия“, посочи екс зам.-министъра на МРРБ.

Картата трябва да бъде изготвена от Института по геофизика, геодезия и география при БАН. Тя цели да покаже в кои райони има най-голяма опасност при земетресение, в коя община какъв риск има за сградите, пътищата, жп релсите и какви мерки могат да се предприемат.

Картите са нужни и на спасителните екипи, за да може броят на евентуални жертви при бедствие да се намали до минимум. Те показват и как изглеждат сградите от гледна точка на сеизмологичните опасности, строителите ще преценяват, например, до колко етажа и в каква форма да се изгражда дадена постройка. Картата трябва да покаже и в кои райони може да се строи и в кои не.

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...