Човекът написал първата валентинка в историята е френският благородник и военачалник Шарл – херцогът на Орлеан (24 ноември 1394 – 5 януари 1465). Той е член на кралската династия Валоа и един от първите велики поети на Франция.

През 1415 година, по време на 100-годишната война между Франция и Англия, той попада в английски плен в битката при Азенкур и 25 години е затворник в лондонския Тауър.
Младият херцог прекарвал времето си в изгнание и пишел романтични стихове на жена си Изабел дьо Валоа, която така и не видял повече, защото починала преди освобождаването му. По време на своя плен, аристократът написал приблизително 60 любовни поеми. Тези стихове, възприемани като първите романтични валентинки, са останали и до днес и могат да се видят сред кралските документи в Британския музей.

Първите картички – валентинки с поздравления в Европа датират от 1500 година. Особено популярни са били в Англия, а по-късно и в другите западни държави. През ХVI век валентинките все още са рядкост, а през ХVII век вече са широко разпространени на континента. На 14 февруари станало обичайно влюбените да си разменят картички и подаръци. Дори се появил кодиран език за писане на писма. Наричали го езикът на цветята, като всяко цвете имало скрито послание и смисъл. Съчетанието на букета носел специалното послание чрез тайния цветен език. Така червената роза станала символ на любовта.
А ето какво написал Шарл Орлеански на своята любима съпруга като първата валентика в световната история:
„В деня на Свети Валентин, прекрасното слънце, носейки запалената си свещ, си проправя път към залеза в моята заключена стая, всичко е в тайна.“
„Сбогом на любовта“
Вече болен съм от любовта,
Моя най-нежна Валентин,
За мен си ти родена твърде рано,
А аз за тебе късно се родих.
Бог на отчуждените прощава
Далеч от теб съм цялата година.
Вече болен съм от любовта,
Моя най-нежна Валентин.
Е, може би съм подозирал
Че съдбата е това,
И този ден така ще ми се случи,
Силно да усещам поривите на Амур.
Вече болен съм от любовта,
Моя най-нежна Валентин.