Назаем от Евгений ТОДОРОВ, ФБ
Българите са бесни! Не толкова заради поскъпването на много стоки, колкото поради това, че в други страни цените са по-ниски. Защо богатите европейци да купуват по-евтино мляко, сирене, яйца? – питат те. И кой е виновен?
Виновни са българските спекуланти, разбира се. Които най-често не са българи. Става дума за веригите – убийци, които печелят на наш гръб, а после изнасят печалбата в чужбина.
Медиите се надпреварват да ни информират колко струва една стока у нас и колко в Брюксел. В Лондон или Париж. И винаги у нас е по-скъпо. Обратното не е новина. Новина е спекулата.
И това се харчи на пазара. Големите медии вече се чудят къде да пращат екипи – да ни покажат поредното доказателство за „евтинията“ в чужбина. Вече не са ни интересни европейските магазини.
Имаме информация, че една телевизия съвсем скоро ще излъчи репортаж от сирийския град Алепу – съвсем близо да епицентъра на земетресението. Там за пръв път пътува български екип. И зрителите ще могат да видят с очите си, че литър мляко в бедстващия район е 2 000 сирийски лири или 1,47 лева. А у нас? Правете си изводите за спекулата.
Друга телевизия е предприела още по-рикован ход. Неин екип е вече в епицентъра на военните действия в Украйна – в град Бахмут. Нашите момчета са попаднали под ударите на новата руска огнева система „Солнцепек“, но са оцелели и са изпълнили успешно своя дълг –да купят литър мляко и да ни покажат цената, която е 20 украински гривни или около 1 лев.
Защо на фронта няма спекула, а у нас има?
Екипът вече е напускал Бахмут, когато шрапнел е ударил кутията с мляко, но не е наранил репортера. Така че в студиото ще видим интересни неща.
Трета телевизия след дълго чудене каква конкурентна дестинация да избере, е изпратила екип в Северна Корея. Какво било учудването на българите обаче, когато разбрали, че там млякото няма цена
Всеки гражданин получава по 1 литър на ден безплатно. И няма никаква спекула.
Не би ли трябвало да възприемем модела на севернокорейската икономика? На тази тема се подотвя телевизионен дебат с участието на политици, икономисти и експерти от синдикатите.