Новини от Пловдив » Важно » Безпрецедентно признание: Законодателите на Илинойс обявяват март за месец на България
Важно Свят

Безпрецедентно признание: Законодателите на Илинойс обявяват март за месец на България

В навечерието на българския национален празник в щатския конгрес на Илинойс беше представена резолюция, посветена на България. В нея законодателите в щата с най-голяма българска общност зад граница обявяват март за месец на България. В залата присъстваха представители на българската общност от Чикаго.

Резолюцията в подкрепа на България се ползва с одобрението на представители и на републиканската, и на демократическата партия. Двигател за нейното приемане е генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков.

Резолюцията в Конгреса на Илинойс е не само безпрецедентен знак за признание за постиженията на българската общност, но и сигнал към всички българи, американските българи в щата, които искат да се развиват в обществено-политическия живот, че техния глас е чут и че вратите на американската демокрация са отворени за тях.

Текстът на резолюцията подчертава общото историческо партньорство между САЩ и България, 20-ата годишнина от ратифицирането на протокола за приемането ни в НАТО в Сената на САЩ и 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи по времето на Втората световна война.

В документа се споменават успешни българи от последния век. Сред тях и изобретателят на компютъра Джон Атанасов, а в българската делегация бяха негови роднини – две сестри, които работят в щатското управление на Илинойс.

„За нас едно признание, както и за всеки българин, който живее в Илинойс,плаща такси и е разделен между двете страни на Океана, любовта към България, любовта и всичко, което ни е дадено в България и от тази страна, за нас е гордост“ – сподели Антоанета Стойкова, родственица на Джон Атанасов.

Друга родственица на изтъкнатия българин, Диана Стойкова, припомни:

„Бащата на Джон Атанасов е дошъл като имигрант, като 13 годишен, в началото на 20и век, успял е да учи, да се издържа сам, да завърши бакалавърска степен и постигнал всичко, което е могъл да постигне и да научи децата си на честен труд и учение понеже съпругата му също е била образована жена, тя е била учителка.“

Резолюцията ще бъде ратифицирана и в двете камери на щатския законодателен орган окончателно на 7 март, вторник.

Вносител на проектодокумента в Камарата е Джей Хофман, който представи на колегите си неговия проект и българските гости на заседанието. Именно той направи кратък преглед на връзките между САЩ и България и изложи заслугите на българската общност в икономиката и културния разцвет на Илинойс.

Резолюцията в щатския Сенат е внесена от републиканеца Дан Макконки. Той е бивш лидер на републиканците и е женен за българката Милена – от Варна./ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...