Най-малко 94-ма са екзекутирани от властите в Иран през януари и февруари, предава ДПА и цитира правозащитната организация „Амнести интернешънъл“
„Амнести интернешънъл“ и правозащитната организаци „Абдоррахман Боруманд“, базирана в САЩ, обявяват, че от началото на годината в Иран са изпълнени смъртните присъди на най-малко един арабин ахваз, 14 кюрди и 13 белуджи. Екзекуциите станали след процеси, които двете правозащитни организации определят за крайно несправедливи.
Според „Амнести интернешънъл“ и „Абдоррахман Боруманд“ броят на смъртните присъди, изпълнени в Иран, е нараснал значително в сравнение с предходната година. Те цитират източници, които съобщават за случаи на ужасяващо сексуално насилие и други твърдения за изтезания.
„Иранските власти извършват екзекуции в ужасяващи мащаби“, заявва Роя Боруманд – изпълнителният директор на правозащитната организация „Абдоррахман Боруманд“.
„Действията им представляват посегателство срещу правото на живот и безсрамен опит не само за по-нататъшно потискане на етническите малцинства, но и за всяване на страх, че несъгласието ще бъде посрещнато с груба сила – на улицата или на бесилото“, допълва Боруманд.
„Потресаващо е, че екзекуциите се извършват рутинно при системно използване на изтръгнати с изтезания „признания“ за осъждане на обвиняемите на крайно несправедливи съдебни процеси“, подчертана Диана Елтахауи – представителка на „Амнести интернешънъл“.
Правозащитници от много години критикуват прилагането на смъртното наказание в Иран. Те твърдят, че то може да се използва като средство за репресии и че такива присъди са издавани след несправедливи съдебни процеси, отбелязва ДПА.
Иранските власти не са публикували официална статистика за екзекуциите в страната. По данни на „Амнести интернешънъл“ през първата половина на 2022 г. в Иран са били екзекутирани най-малко 250 души, главно за престъпления, свързани с наркотици.
Четирима участници в неотдавнашната вълна от протести също били екзекутирани. Смъртните присъди в Иран обикновено се изпълняват чрез обесване.