Новини от Пловдив » България » Радев: България не допусна депортацията на нито един български евреин
България Важно

Радев: България не допусна депортацията на нито един български евреин

Спасяването на българската еврейска общност през Втората световна война е източник на национална гордост за всички българи, защото нито един български евреин не е бил депортиран в нацистките лагери на смъртта. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с представители на организации на български евреи в Израел.

Срещата се проведе по инициатива на организациите Съюз на емигрантите от България в Израел („Ихуд Олей България“), Български културно-информационен център и Дружество за приятелство „Израел-България“, а поводът е отбелязването на 80-годишнината от спасяването на българските евреи през Втората световна война през настоящата година. В срещата участваха известният историк и общественик от Израел проф. Михаел Бар-Зоар и посланикът на Държавата Израел у нас Йорам Елрон.

„Един малък народ, заедно със своето правителство, църква и интелигенция успя да спаси еврейските си сънародници в един от най-мрачните периоди от човешката история и за нас е задължение да продължим този завет, като не допускаме нови прояви на антисемитизъм“, заяви държавният глава.

Румен Радев припомни, че благодарение на акта на храброст и толерантност, осъществен от България през Втората световна война, цялата еврейска общност в страната, наброяваща около 50 хиляди души, преживява войната.

Президентът изтъкна, че спасените български евреи и техните наследници в Израел са солидна основа за развитието на двустранните отношения и стратегическото партньорство между България и Израел. По думите му страната ни може да използва примера на Израел за развитие в сферата на науката, технологиите и икономиката.

Представителите на организациите на българските евреи изказаха благодарност към България и българския народ за спасяването на цялата еврейска общност в страната от депортация по време на Втората световна война. Те поставиха въпроса за необходимостта от ускоряване на процедурата по придобиване на българско гражданство и засилване на сътрудничеството в областта на образованието, науката и културата.

В рамките на срещата бяха обсъдени и предизвикателствата, свързани с манипулацията на историческите факти за действията на България по време на Втората световна война. Обща бе позицията, че са необходими обединени усилия за отстояване на историческата истина за спасяването на българските евреи от България и българския народ, като представителите на организациите на българските евреи изразиха решимост да допринесат за това.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...