С база данни от 35 млн. научни източници борави софтуерът срещу плагиатство, предоставен от МОН безплатно на българските университети и научни организации. При анализ на дадена писмена работа той я сравнява с всички тези документи и генерира доклад за открити сходства или заемки, съобщиха от образователното министерство.
„Надявам се, че чрез тази система ще можем да достигнем онези високи стандарти на академична етика, към които всички ние – учените се стремим“. Това подчерта зам.-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова на информационна среща между представители на висшите училища, експерти от МОН и фирмата, разработила системата.
„Всеки от нас знае колко труд е вложил в едно научно изследване, в публикуването на една научна статия, книга или друг продукт на своя труд. И когато види своя труд, използван неправомерно, усещането е изключително неприятно. Идеята е да ограничим това“, допълни проф. Чавдарова.
Тя припомни, че единната система срещу плагиатство в България е въведена миналата година. Софтуерът е купен от МОН и предоставен безплатно на всички висши училища, научни организации и институции, които искат да го ползват.
Преди това системата бе въведена пилотно в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.