На Велика Събота в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ Негово преосвещенство Знеполският епископ Арсений отслужва Архиерейска вечерня с Василиева света Литургия.
Думата литургия произлиза от литон – общество и ергон – дело, значи обществено дело или свещенодействие, началото на което е положено в Сионската горница на Тайната вечеря от Самия Иисус Христос преди страданията Му през страстната седмица. Тази вечеря е наречена тайна, защото е тайно извършена от гонителите Му юдеи и още защото на тази вечеря са установени тайнството Причащение, съпроводено с молитви, песнопения, свещенодействия, каквото е умиването на нозете на учениците и беседата Христова с апостолите му. При извършване на причащението Христос заповядал на учениците си “Правете това за мое възпоменание”. Верни на Христовата заповед, апостолите и първите християни се събирали в отделни домове, извършвали са безкръвната жертва с молитви и песнопения, изложени в чин на литургия.
С течение на времето чистотата на нравите се покварила, братската любов между християните понамаляла, потънали в житейски грижи и продължителността на литургията вече им дотягала. Появили се ереси, водителите на които започнали криво да тълкуват Словото Божие и догмите на вярата, тогава светите отци Свети Василий Велики и Свети Иоан Златоуст се погрижили да въведат във всички черкви еднообразен порядък в Светата литургия в по-съкратен вид.
ВАСИЛИЕВА СВЕТА ЛИТУРГИЯ
Свети Василий Велики, наречен стълб на Светата Църква за неговата Боговдъхновена писателска и творческа дейност, натоварил се с великия труд да изложи Божествената литургия. След шестдневна молитва сам Господ Иисус Христос по чудесен начин му се явил, благословил желанието му. Изпълнен с Дух Светий и с ревност, Сети Василий Велики изложил целия порядък на литургията в съкратен вид, както е била изложена в апостолските времена, прибавил в нея и свои молитви.
Светата Василиева литургия се извършва 12 пъти в годината. Свети Василий е велик със своя богоугоден живот, велик е с онова творчество, което ни е оставил, неговите завети как ние да устоим духовно съвършенство. Той е написал Светата литургия, която се отслужва, но и Молитва за изгонване на бесове и на всяко зло. Когато ние искаме просба от Бог чрез молитвата на някой светия, важно е да знаем, че вярата е определяща.
Освен голям богослов и учител на Църквата, той има и социални възгледи. Актуални са и днес по отношение на обществото и отношенията на хората между силни, слаби, бедни, богати. Той е писал за тези отношения още през IV-ти век или какви трябва да бъдат и как трябва да се отнасят едни към други – богат, беден, та да няма надценени, та да няма потискане.
Видео: Пловдивска православна телевизия