Руското външно министерство обяви, че е наложило забрана за влизането в страната на 500 американски граждани в отговор на санкциите на САЩ срещу Москва, съобщава Ройтерс. „В отговор на редовно налаганите антируски санкции от администрацията на Джо Байдън, които според плана на Вашингтон са предназначени да нанесат максимални щети на Русия чрез лично засягане на официални лица и обикновени граждани на нашата страна, като контрамярка влизането в Руската федерация е забранено за 500 американци“, посочват от министерството. Бившият президент на САЩ Барак Обама е сред лицата, на които няма да бъде разрешено да влизат в Русия.
Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън е информира лидерите на Г-7 на срещата им в Япония, че Вашингтон подкрепя съвместните усилия със съюзниците за обучение на украински пилоти на изтребители Ф-16, заяви високопоставен служител на неговата администрация, съобщава Ройтерс и допълва, че това би било ключово одобрение, докато Киев се стреми да усили своята въздушна мощ срещу руските сили в Украйна.
Източници на Асошиейтед прес и CNN също потвърдиха тази информация.
CNN отбелязва резкия обрат в становището на Джо Байдън, който месеци наред отклоняваше молбите на Киев към Вашингтон да предостави изтребители четвърто поколение в помощ на остарелите съветски Миг-29. Американската позиция е от решаващо значение, тъй като реекспортът на американска бойна техника зависи от съгласието на Вашингтон.
Обучението на произведените в САЩ самолети ще се проведе в Европа и ще отнеме месеци, за да завърши, каза още неназованите висши американски служител, отбелязвайки, че според направени оценки, най-краткото време, необходимо за обучение и доставка на Ф-16 за Украйна, е 18 месеца.
„Тъй като обучението ще се провежда през следващите месеци, нашата коалиция от страни, участващи в това усилие, ще реши кога действително да предостави самолети, колко ще предоставим и кой ще ги осигури“, каза още неназованият висш служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс.
Той не каза кои държави ще участват в тези съвместни усилия, като само добави, че САЩ се надяват да започнат обучението, което ще се проведе на изтребители от четвърто поколение, включително на Ф-16, през следващите седмици.
Украйна, която не разполага с никакви западни бойни самолети, твърди, че Ф-16 са много по-ефективни от изтребителите от съветската ера, с които разполага в момента. Полша и Словакия предоставиха на Киев 27 самолета МиГ-29 за допълване на сегашния въздушен флот на Украйна, напомня Ройтерс.
Западните правителства са предпазливи да оставят собствените си страни незащитени, като предоставят твърде много военно оборудване. Те също така избягват да изпращат оборудване, което би могло да удари цели дълбоко в руска територия и да даде повод на Москва да ескалира войната.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски получи обещания тази седмица от Великобритания и Нидерландия да помогнат за изграждането на „реактивна коалиция“, въпреки че лидерите и на двете страни не казаха, че ще изпратят самолети.