Новини от Пловдив » Важно » Откриха летния сезон у нас, румънци и поляци пълнят хотелите
България Важно Посоки

Откриха летния сезон у нас, румънци и поляци пълнят хотелите

С пожеланието за безоблачно, щастливо и успешно лято, министърът на туризма д-р Илин Димитров обяви сезон ЛЯТО 2023 за открит. Това стана в най-стария български морски курорт – курорта „Св. Св. Константин и Елена“, с много символика, точно в деня на светците равноапостоли, дали името му. В този ден е и кулминацията на тържественото отбелязване на 115-та годишнина от основаването на курорта „Св. Св. Константин и Елена“.

Първите хотели в „Златни пясъци“ и „Св. св. Константин и Елена“ вече са отворили и посрещат чуждестранни туристи. Най-многобройни по традиция са румънците, интерес проявяват и туристи от Полша и Германия.

Голяма част от чужденците сега идват по линия на културно-познавателния туризъм. Очакванията са тази година да се стигне нивото на предкризисната 2019 г. като брой туристи и приходи от нощувки.

Намираме се на едно необикновено място, зелено, с прекрасни плажове, лековит климат, чудесна модерна инфраструктура и висококатегорийни хотели, заяви министър Димитров в приветствието си към многобройната публика и гости на събитието. Той поздрави домакините и ръководството на морския курорт – изпълнителните директори Елена Косева и Ивелина Шабан и им връчи икона на светите равноапостоли Константин и Елена и грамота „за цялостен принос в устойчивото развитие на региона като целогодишна дестинация за морски и специализиран туризъм и съпричастност към инициативата за позициониране и популяризиране на дестинация и Бранд България“.

Министър Димитров подчерта, че освен със своята привлекателност заради модерната визия и добро управление, мястото е наситено с история и магия. Има легенди, че още през ХІV век тук е живяло монашеско братство, а след това е създаден едноименният манастир и първата гроздолечебница, с която може да се каже, че се слага началото на съвременния винен туризъм в района.

„Нашите предци още през 30-те години на 20 век са заговорили и за разширяване крилата на сезона – тази тема, за която не сме спрели да говорим оттогава. Те са се опитали да го направят – чрез предлагане на лечебни и балнео и СПА процедури“, подчерта министър Димитров.

Сред най-любопитните факти е, че първият „хотел“ в местността, дала името на курорта, става винарското училище, чиито класни стаи са ремонтирани и пригодени да приемат туристи.

Министър Димитров припомни, че първият високопоставен курортист през 19-ти век след Освобождението става българският княз Александър I Батенберг. След като първите летовници идват през 1908 г. , с това събитие е сложено началото на курорта и на морския туризъм в България. В курорта извират 7 минерални извора, които нямат аналог в Европа, като най-топлият е с температура между 40 и 60 градуса. Не случайно тук е бил разположен и най-големият детски санаториум на Балканите, излекувал хиляди деца от сериозни заболявания. Още в края на 19 век съществен принос за издигане престижа на курорта имат основателят на морелечението и калолечението в България професор Параскев Стоянов и д-р Александър Недялков – управител на Държавния детски морски санаториум „Царица Елеонора“ в курорта.

„Гроздолечението, хубавото местно вино и морска храна, лечебните минерални води и началото на морския туризъм в България се преплитат в едно, точно на това място, и стават запазена марка на първия морски български курорт“, каза министър Илин Димитров. И подчерта: „Спокойно можем да кажем, че в курорта „Св. Св. Константин и Елена“ можете да излекувате и духа, и тялото си“.

Тържествените чествания се провеждат с подкрепата на Министерството на туризма и община Варна и под патронажа на министрите на туризма и на външните работи. От името на министър Иван Кондов гостите поздрави Радка Балабанова-Рулева, директор на Дирекция “Външноикономически отношения и сътрудничество за развитие в МВнР.

Денят продължава с празненства на брега на морето на откритата сцена с богата концертна и шоу програма, разнообразни занимания за деца и множество кулинарни изненади на “Улицата на готвачите“, както и демонстрация с рали автомобили.

/ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...