Новини от Пловдив » Важно » Просветното дело – първата наша успешна революция
Важно Култура Не забравяй Пловдив Пловдив Важно Православен календар Празникът

Просветното дело – първата наша успешна революция

Просветното дело – първата наша успешна революция

Само просветата ще по­зволи на българите да застиг­нат напреднала Европа

24 май – всебъл­гарският празник на светите братя Кирил и Методий

Безпаметните празници в ливадите край река Марица

 

Владимир БАЛЧЕВ продължава в Plovdiv-press.bg своята авторска рубрика „Не забравяй, Пловдив!“, в която разказва важни и интересни моменти от историята на града ни, както и истории за бележити пловдивчани и гости на Пловдив. Всички статиии са плод на изследователската дейност и задълбочените проучвания на Владо Балчев през годините в архивите и в множество чужди библиотеки. Днес Владо разказва за възникването на всебъл­гарският празник на светите братя Кирил и Методий


Преди около 160 годи­ни учителят Спас Зафиров обяснил на ка­лоферци, че наближава де­нят, когато човек ще литне в небето, подобно на птиците. Ако са просветени и слушат гласа на знанието, българите ще бъдат едни от първите на тази земя, които ще се изди­гнат във висините.

Трябвало да се извъртят още много го­дини, докато хората наисти­на полетят в небето и още няколко години, докато ци­вилизована Европа повярва, че това наистина е възмож­но. Далеч преди това вдън Балканите никому неизвест­ният даскал в непознатия за света Калофер споделил ме­чтата си като неизбежна ре­алност. Никой не му се при­смял. Напротив, слушателите се възторгнали, слушателите вярвали, че ще стане точно така.

Централната част на Калофер. Пощенска картичка. Държавен архив – Пловдив

Съвременното безродие бързо ще намери обидно определение за това наше отколешно достойнство. За то­зи, който търси гласа на ми­налото, ще напомним, че ста­ва дума за първия празник в Калофер, посветен на свети­те братя Кирил и Методий. Ден — 11 май, стар стил, 24  май — нов стил, по-голям от всички други в календара, за­щото бил наложен от първата наша успешна революция

Каква революция? — ще по­питат всезнаещите невежи, за които родната история прилича на супермаркет: вли­заш вътре, вземаш каквото ти трябва и после ползваш стоката както ти е удобно. Щом на тях не им трябва успешна революция, значи такава просто няма. А става дума за първия взривен пре­лом в противоречивия бъл­гарски път – просветното де­ло. Едно същинско въстание – със своите предводители, със своите символи и дори химни. Химните, това са школските песни, които зоват за про­буда, за всеобхватно образо­вание. Само просветата ще по­зволи на българите да застиг­нат напреднала Европа и бъдат господари на съдбата си. Тя, просветата, трябва да бъде де­ло всенародно, за да открива светли бъднини за нацията. Първите прояви на просветна­та революция са посрещнати с интриги, дори и с изстрели. Десетина години по-късно гра­дски и селски управници над­дават за новобългарските учи­тели, както днес се наддава за футболистите; добре уредено­то училище се възприема като признак за достойнство, уславянето на добър педагог — успешна инвестиция.

 

Първата сграда на Епархийското училище „Св., Св. Кирил и Методий” (в средата, непосредствено под храма „Св. Димитър”),  1875 г. Частна сбирка.

Този взрив ражда всебъл­гарския празник на светите братя, подбужда празничните шествия, спонтанните увеселения.

След Освобождението на този ден тръгват военните паради, надвечер в по-големите гра­дове има тържествени илюми­нации. Лично българският мо­нарх Фердинанд приема па­рада в София, окръжни и око­лийски управители, кметове и администратори следват при­мера му из страната.

Възпитаниците на Епархийското българско училище „Св., Св. Кирил и Методий” в Пловдив през учебната 1857 – 1858 г. В средата е учителят Йоаким Груев.

Стоян Михайловски обединява в едно старите химни на Българското възраждане в най-българската песен — „Върви, народе въз­родени!“. За да звучи по улици и площади, за да напомня, че грижата за просветата е обще­ствен дълг, а не упражнение за чиновници. Дори в най-труд­ните години манифестациите не спират. Фотографии — кол­кото щеш: още от края на ми­налия век, та чак до 1940 г. Шествия по всички главни ули­ци на града, пременени граж­дани, приветстващи управни­ци.

Жълтото училище в Пловдив, построено през 1868 г.

Само по времето на Втора­та световна война манифеста­циите били забранени — ис­кал го „Големият брат“ от Бер­лин.

За да дойде нашето време, когато някой подшушна на българските управници, че Великият ден трябва да се затвори в училищата. Да се затвори, защото нямало нищо по-страшно от „насилственото“ изкарване на учениците по улиците. Тра­диция на повече от сто годи­ни да се нарече насилие!

Училището „Св.Троица” – едно от първите учебни сгради на българите в Пловдив.Към 1939 г. Държавен архив – Пловдив

Слава Богу, празникът не беше напъхан в училищата или изведен като ремсова сбирка по поля­ните. И пак имаше недоволни. Ами ако бяха върнали и военните паради?

Ако се иска­ха средства и за ракетни илю­минации, както някога било в Борисовата градина на сто­лицата и градината „Цар Си­меон Велики“ насред Плов­див? Ако трябваше да се вър­нат тежките софри като онези в местно­стта Седемте братя край Ма­рица?

Празникът не беше напъхан в училищата. и не се превърна в чисто училищен празник, а запази статута си на общобългарска проява.

 

Ученици от Пловдивската духовна семинария манифестират за празника на славянските просветители. 30-те год. на ХХ в. Държавен архив – Пловдив

Сега е друго време. Не можем да възстановим безпаметните тържества, всеобщото веселие на пловдивските жители, независимо от тяхната вяра и народност; многолюдното множество в ливадите край Марица. Но трябва да опазим жив спомена за тези събития, които родиха химна „Върви, народе възродени”.

Празнично шествие за 24 май на учениците от Френския мъжки колеж “Св.Августин”, към 1924-1927. Държавен архив – Пловдив

Ученици от Немското училище в Пловдив на тържеството за Деня на славянските просветители, 24 май 1941 г. Държавен архив – Пловдив

Възпитаничките на Френския девически колеж “Св. Йосиф” манифестират за деня на славянските просветители, 24 май 1945 г.

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...