Новини от Пловдив » Ботев » Ботев потъна класически срещу Арда с 0:3
БГ Футбол Ботев Важно Спорт Спорт Важно

Ботев потъна класически срещу Арда с 0:3

Отборите на Ботев и Арда приключиха при резултат 0:3 на стадион „Христо Ботев“ в последния 35-и кръг на efbet Лига. Светослав Ковачев (33) беше точен за гостите, а в 75-та минута удвои резултата. Ласана Н’Диайе (81) направи резултата класически. Главен рефер бе Станислав Тодоров, на стадиона имаше над 10 000 зрители. Така Арда (Кърджали) ще играе бараж за участие в европейските клубни турнири. В състава на Ботев личаха имената на много юноши на тима, съставен изцяло от българи. Въпреки допуснатите три гола, стражът Стефан Смъркалев се отчете с доста спасявания, някои от които бяха наистина впечатляващи. Иначе Ботев продължава без отбелязан гол на „Колежа“ след откриването на стадиона в края на месец април.

В 8-ата минута Смъркалев се отчете със страхотно спасяване след шут на Ради Цонев от фаул. Младокът се разтегна добре и изби в корнер.

След получил се рикошет в 28-а минута, топката попадна в Преслав Боруков, който веднага стреля с глава, но право в Смъркалев, който нямаше проблеми да улови.

В 33-ата минута Арда поведе в резултата с гол на Светослав Ковачев. Радослав Цонев подаде от фаул към оставения напълно свободен Ковачев. Защитата на Ботев проспа това заучено статично положение, а при шута на Ковачев имаше коварен рикошет, при който Смъркалев нямаше как да реагира.

В добавеното време на първата част Абубакар Тунгара се отскубна от персоналния си пазач след изпълнение на корнер и отправи удар с глава, който мина много близо покрай вратата на Смъркалев.

В 52-а минута Светослав Ковачев напредна добре с топка в крака и стреля, но шутът му попадна право в ръцете на Смъркалев. В 56-ата минута младият вратар на „канарчетата“ се отчете със страхотно спасяване след удар на Тунгара от далечна дистанция. Топката беше начена право под горната греда, но Смъркалев с една ръка успя да я закачи и избие в гредата.

В 64-ата минута вратарят на домакините отново беше последна преграда пред гола след удар на Ради Цонев в близкия ъгъл. Младокът внимаваше и парира в корнер.

Три минути по-късно гредата отново помогна на Ботев след нов удар от фаул. Този път Светльо Ковачев разтресе горната греда с техничен удар.

В 75-ата минута Светослав Ковачев отбеляза втория си гол в мача. Крилото навърза трима футболисти на Ботев, топката достигна до Ради Цонев и с голяма доза късмет се върна при Ковачев, който стреля слабо, но много премерено и точно в долния ляв ъгъл на вратата. Този път Смъркалев не реагира и видя как топката се оплита за втори път в мрежата му.

Десетина минути преди края на редовното време Ласана Н диайе получи превъзходен пас от Дюлгеров, като нападателят овладя с първото докосване, а с второто стреля с левия крак, за да преодолее Смъркалев и да направи резултата класически.

След третото попадение много хубав удар на Тунгара в обратния ъгъл премина на сантиметри от гредата.

Срещата определено е по-важна за гостите, които се борят за седмото място и евентуален бараж за Европа. Към момента тима от Кърджали се намира именно там, след като в предишния кръг стигна до ценен успех над основния си конкурент Славия. Днес “небесносините” трябва да преследват задължителна победа, с която ще си гарантират със сигурност битката срещу четвъртия за място Европа. Ако обаче направят равен или загубят днес на “Колежа”, то те трябва да се надяват същото да сторят и “белите”, които ще играят у дома срещу Локо (София). Ако Арда и Славия са с равен брой точки след днешните мачове, то отбора от Кърджали ще завърши на седмото място.

Ботев от своя страна отдавна знае своята съдба, че ще е последен в групата и отдавна няма шанс за по-предно класиране. “Канарчетата” постигнаха най-после първа победа от началото на плейофите в миналия кръг, когато надвиха Локо (София). Те обаче все още нямат дори гол на новия “Колеж” и днес е последният им шанс да сторят това за този сезон. В предишната среща на собствен терен Ботев направи 0:0 със Славия, преди това обаче имаше само загуби – от Левски, от Лудогорец и от Локо (София), и то все на нула. Преди началото на двубоя бранителят Виктор Генев бе изпратен от феновете на домакините. От клуба пък връчиха на борбения защитник специален плакет. Както е известно, Генев напуска Ботев, след като договорът му изтече.

БОТЕВ – АРДА 0:3

0:1 Светослав Ковачев (33)

0:2 Светослав Ковачев (75)

0:3 Ласана Н’Диайе (81)

Стартови състави:

Ботев: 99. Стефан Смъркалев, 3. Мартин Христов, 5. Станислав Работов, 6. Мирослав Георгиев, 9. Константин Павлов, 10. Красиан Колев, 13. Мартин Ситев, 14. Димитър Папазов, 17. Лъчезар Балтанов, 27. Димитър Балинов, 31. Станислав Петков

Треньор: Стефан Стоянов

Арда: 1. Анатолий Господинов, 2. Джуниет Али, 3. Умар Сако, 7. Абубакар Тунгара, 8. Милен Желев, 9. Преслав Боруков, 10. Светослав Ковачев, 17. Иван Коконов, 21. Радослав Ценов, 24. Алекс Петков, 99. Станислав Иванов

Треньор: Александър Тунчев