Двама ученици от ЕГ „Пловдив“ са постигнали максимален брой 100 точки на второто ДЗИ
В СУ„Братя Миладинови“ всички явили се 12 абитуриенти имат двойки по български език и литература
Галина ГЕОРГИЕВА
Езикова гимназия „Пловдив“ е с най-висок резултат на матурите в областта. На ДЗИ по български език и литература 273-ма зрелостници са постигнали 77.89 точки. На втората задължителна матура учениците имат 83.76 точки. Това заяви пред медиите началникът на РУО – Пловдив Антоанета Пакова.

По БЕЛ втори по успех са дванадесетокласниците от Математическата гимназия със 75.05 точки, а третото място е за ЕГ „Иван Вазов“ – 74.67 точки. Следват Хуманитарната гимназия, Търговската гимназия, СУ „Васил Левски“, СУ „Патриарх Евтимий“, Френската гимназия.
С най-слаб резултат в Пловдивска област на матурата по БЕЛ има Професионална селскостопанска гимназия в Садово. Зрелостниците там са изкарали 17.59 точки.
В СУ„Братя Миладинови“ всички явили се 12 абитуриенти имат двойки по български език и литература. Общият брой точки там е 19.92, показват данните на РУО-Пловдив.
В Пловдив и областта няма ученици с максимален брой 100 точки на ДЗИ по БЕЛ.15 ученици попадат в скалата от 95 до 100 точки, а общо 238 зрелостници имат отличен резултат от 84 точки до 95.
Слабите оценки по български език и литература са 660, като процент това са 16.09%. Миналата година двойки са имали 582-ма ученици, обясни Антоанета Пакова.
По втория задължителен държавен зрелостен изпит ЕГ „Пловдив“ е на първо място с 83.76 точки. Следват Френската гимназия – 73.56 точки и ЕТ „Иван Вазов“ с 69.97 точки. На четвърто място е Хуманитарната гимназия.
Най-нисък е резултатът в СУ „Христо Г. Данов“ , където на второ ДЗИ са се явили трима ученици и са изкарали 14.50 точки, следващото училище по слаб успех е СУ „Христо Ботев“ в Лъки. Там четирима ученици са постигнали 18.50 точки резултат. В двете училища всички ученици са със слаби оценки, каза началникът на РУО-Пловдив.
Двама ученици са постигнали резултат от 100 точки на второто ДЗИ. Зрелостниците са от ЕГ „Пловдив“ и са държали матура по математика и по английски език.
Както вече ПловдивПрес съобщи Пловдивска област е на трето място в страната по резултати от ДЗИ по БЕЛ, като средният брой точки е 52.40. По шестобалната система това се равнява на оценка Добър 3,95. За страната средният резултат е 50.11 точки. Миналата година Пловдив беше отново на трето място с резултат 55.44 точки. Тази година зрелостниците са с около 300 повече от миналата година и затова резултатът е малко по-нисък, обясни Антоанета Пакова.
По втория ДЗИ – профилирана подготовка резултатът за Пловдив е 62.03, а за страната -62.11 точки. Това означава, че средната оценка за Пловдив е Добър 4,42.
Средният успех по предмети:
-английски, ниво В1.1 – резултат 87.20 точки
– руски език, ниво В2.- рлезлутат 77.11 точки
химия – 76.25 точки
Учениците, които желаят да видят своите работи, могат да го направят до 15 юни в училището, в което завършват 12 клас.
/ПловдивПрес