- Над 110 милиона души по света са напуснали домовете си поради конфликти и преследване
На 20-ти юни отбелязваме Световния ден на бежанеца в израз на съпричастност и солидарност със съдбата на милиони хора, принудени да напуснат родината си поради конфликти и преследване. „Пандемията от COVID-19 натовари здравеопазването, образователната система и обществото, но заедно с това ни научи, че сме по-силни, когато сме заедно и се подкрепяме. Ние вярваме, че всички, включително бежанците, трябва да имат достъп до здравеопазване, образование, както и възможност най-малките сред тях да играят и спортуват“, се казва в обръщение на Агенцията за бежанците на ООН.
По този случай Националният дворец на културата ще светне в синьо, съобщиха от представителството на Агенцията на ООН за бежанците. В края на 2022 г. повече от 110 милиона души бяха принудително разселени в световен мащаб — рекорден брой, предизвикан от войната в Украйна и други конфликти по света. Тази година темата на деня на бежанците е „Надежда далеч от дома – свят, в който бежанците пълноценно участват в обществото ни“.
Според Агенцията на ООН за бежанците, най-ефективният начин за помагане на хората, загубили дома си заради военни конфликти или природни бедствия, е включване в обществото, да им се гарантира, че могат да кандидатстват за работа, да се запишат в училища и да имат достъп до услуги като жилище и здравеопазване. Така те могат да успеят в новата за тях страна или им се дава шанс безопасно да се подготвят да връщането им в родните страни.
Осветяването в синьо на сгради и паметници е символ на подкрепа за бежанците и примери по света са фонтанът Же д‘О в Женева, където се намира централата на Агенцията на ООН за бежанците, Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк, Колизеумът в Рим, Токио Кула и много други.
Световният ден на бежанеца се отбелязва от 2001 г. Това става с резолюция на Общото събрание на ООН от 4 декември 2000 г. по повод 50-годишнината от подписването на 28 юли 1951 г. на Конвенцията за статута на бежанците, влязла в сила на 22 април 1954 г. На същата дата от 1975 г. до 2000 г. с резолюция на Организацията за африканско единство (от 9 юли 2002 – Африкански съюз) се е отбелязвал Денят на африканските бежанци.
В момента Турция е на първо място в света с 3,6 мигранти на територията си. Следват Иран с 3,4 млн., Колумбия – 2,5 млн., и Германия с 2,1 млн. мигранти и бежанци, нуждаещи се от международна закрила.