Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Космически телескоп записа нещо невиждано! Странната структура на свръхнова изненада астрономите
Важно Суматоха

Космически телескоп записа нещо невиждано! Странната структура на свръхнова изненада астрономите

Учените забелязаха силна светкавица през февруари 1987 г. и оттогава наблюдават внимателно развитието на свръхновата „SN 1987 A“.

Тази свръхнова предоставя безпрецедентна представа за еволюцията на колапса на звездното ядро.

SN 1987 A е само на 168 000 светлинни години и се намира в Големия Магеланов облак. Наблюдавахме го през всички възможни дължини на вълните, пише „Сайънс алърт“.

Сега космическият телескоп Джеймс Уеб (JWST) откри невиждана досега структура в нарастващия облак, който се образува около вътрешността на експлодираща звезда.

Формата на изхвърления материал от SN 1987 A има структура на пясъчен часовник. В средата има много тъмно петно ​​във формата на ключалка. Това е толкова дебел прах, че дори JWST не може да проникне през него. Учените смятат, че има скрита светлина, която преминава през него. Доказателствата сочат, че вътре е сърцето на избухналата звезда, която сега се е превърнала в пулсар, вид неутронна звезда.

Звездата е заобиколена от ярък пръстен, който обгражда екватора и образува структура на пясъчен часовник. Светлите петна в пръстена са горещи изблици, създадени, когато материал от свръхновата се сблъска с материал, изхвърлен от звездата в края на нейния живот.

JWST забеляза нещо вътре в пръстена, което никога не е било виждано досега – странни структури, подобни на полумесец.

„Мисля, че тези полумесеци са част от външните газови слоеве, които са излезли от експлозията на свръхнова“, обясни НАСА.

„Тяхното сияние може да е показателно за оптичен феномен, който е резултат от наблюдението на разширяване на материала в три измерения. С други думи, поради нашия зрителен ъгъл ни се струва, че в тези два полумесеца има повече материал, отколкото има в действителност“, обяснява НАСА.

JWST е революционен инфрачервен космически телескоп на стойност 9 милиарда долара, който е 100 пъти по-чувствителен от телескопа Хъбъл. Може да проникне през тъмни облаци от газ и прах. Хъбъл работи предимно на оптични и ултравиолетови дължини на вълните.

Но в случая на SN 1987 A центърът на свръхновата е толкова плътен, че дори JBST не може да проникне в него. Това означава, че все още не можем директно да наблюдаваме експлодиращата неутронна звезда./ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...