„Възраждане“ не успя да прокара по-лесното провеждане на референдуми чрез промени в закона. Депутатите отхвърлиха промените в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, предаде БГНЕС. При първото гласуване предложените от ПГ на “Възраждане” промени бяха подкрепени от 69 депутати, докато “против” бяха 19 , а “въздържали се” 93. При прегласуването предложените промени бяха подкрепени от 67 депутати, докато “против” бяха 20, а “въздържал се” 100.
В законопроекта на “Възраждане” се предвиждаше национален референдум да може да бъде направен от всяка образувана и регистрирана парламентарна група.Сега това може да стане с подписите на най-малко една пета от състава на парламента. Освен това се предвиждаше и намаляване на броя на подписите, необходими за свикване на референдум от инициативен комитет – от 200 000 на 50 000. От партията на Костадин Костадинов предложиха и броят на подписите, внесени от инициативен комитет, да се намали от 400 000 на 100 000 като това предложение е свързано с разпоредбата, според която парламентът трябва да приеме решение за произвеждане на национален референдум.
Вносителите в лицето на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов призоваха за подкрепа на предложените промени, а Искрен Митев от ПП-ДБ коментира, че от “Възраждане” използват законопроекта за политически цели. Явор Божанков от ПП-ДБ се включи в дебата и направи анализ на мотивите на законопроекта. Според него “крайната дестинация на тези инициативи е изкарването на България от ЕС”, уточни той./ПловдивПрес