Новини от Пловдив » България » Малко не стигна на Белослава Кръстева за световната титла по шахмат
България Важно Спорт Спорт Важно

Малко не стигна на Белослава Кръстева за световната титла по шахмат

Белослава Кръстева

Българката завърши с равен брой точки с първата и втората, но отстъпи по други показатели

Белослава Кръстева се класира на третото място на Световното първенство по шахмат за младежи и девойки до 20 години в мексиканската столица Мексико Сити.

19-годишната представителка на шахматен клуб “Шах XXI” имаше огромни шансове и за световната титла, след като кръг преди края на турнира оглави еднолично временното класиране.

В последния си 11-и двубой обаче Кръстева загуби с белите фигури от аржентинката Кандела Франсиско Гекамбуру. Това беше първото поражение на българката на шампионата на планетата.

Кръстева, Гекамбуру и Кариса Ип от САЩ завършиха с равен актив от 8,5 точки във финалното класиране, но аржентинката и американката имаха по-добри допълнителни показатели.

Аржентинката има 1,5 точки от партиите с Ип и Кръстева, американката е с 1 точка, а българката взе само едно реми от двете си конкурентки.

Ако Кръстева беше удържала реми на Гекамбуру, тя щеше да стане седмият световен шампион на България в различните възрастови групи.

Силното представяне на Белослава Кръстева идва по-малко от два месеца, след като Нургюл Салимова стана втора на Световната купа по шахмат за жени в Баку, Азербайджан.