- Лесовъди от Южноцентрално държавно предприятие изнесоха открит урок на 4.класници от карловското СОУ „Васил Левски“
Деца, разбахте ли какво е екосистемата? Дааа, това са животните и и растенията, които ни заобикалят, а по-голямото от тях е природата и ние трябва да я пазим и да не изхвърляме боклуци в гората, отвърщат в хор учениците от 4.клас от карловското СОУ „Васил Левски“. Хлапетата прекараха в игри и забава няколко часа в открития урок за опазване на природата, проведен от лесовъди от Южноцентрално държавно предприятие в местност край град Баня, Община Карлово.
Ще ви покажа нагледно защо трябва да пазим екосистемата, говори Силвия Игнатова, педагог и лесовъд от ЮЦДП-Смолян, а децата я слушат внимателно, подредени в голям кръг. Силвия разгръща голяма черга и я проска на земята в центъра на кръга. Това е нашата екосистема, сега стъпете отгоре и се прегърнете, подканва Игнатова. Децата със смях се скпучват върху чергата, а през това време Силвия разказва увлекателно “Представете си, че през нашата екосистема преминамва стихиен пожар. Сега отстъпете“. Педагожката вдига чергата и я сгъва надве. След пожара, нашата екосистема се е смалила наполовина. Ще се съберете ли отгоре? Децата пак се скупчват прегърнати върху чергата, но този път половината остават извън нея. Следва същатата процедура, но с „проливен дъжд и бури“, а чергата се сгъва още веднъж. Този път две трети от децата останаха извън общата прегръдка.

„Какъв е изводът?“, пита Силвия Игнатова. „Трябва да пазим нашата екосистема, защото няма да има място за нас. Когато ходим на излет трябва да си събираме боклуците, защото ако ги изхвърлим в природата, те унищожават екосистемата“, отвръща Вяра от 4 „д“ клас.
„Може и малко по-простичко да им обяснявате. Не сме учили още екосистема, те знаят само какво е природа“, намесва се едната от учителките, които водят 4.класниците.
После децата пак се впускат в игра, след по-малко от час вече всички знаят, че никога не трябва да оставят отпадъците си в природата след излет, не трябва да чупят клони на дървета, не трябва да късат безразборно цветя. И че огън в гората не се пали, защото може да предизвика пожар. „Може да изгорят много животни и редки растения“, коментира след урока 4.класничката Пресияна.
Преди няколко дни децата са присъствали и на практически урок по засаждане на дъбова гора и са горди, че вече всяко от тях е посадило собствено дръвче.
На изпроводях лесовъдите подариха на всяко дете туристическо канче, сандвич и книжка със забавни уроци по опазване на природата.

Учителките веднага разгънаха торби, в които децата изхвърлиха опаковките от сандвичите, а поляната, на която се проведе открития урок остана чиста и зелена.
Кампанията е по проект с договор : Проект №BG16M1ОP002-3.035-0004 „Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване на територията на Южноцентрално държавнo предприятие.“, за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз. Бенефициент: ЮЖНОЦЕНТРАЛНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ ДП, гр. Смолян.