Новини от Пловдив » Ботев » Как златните момчета на Ботев, начело със Старика, спечелиха Царската купа през 1929-а
БГ Футбол Ботев Посоки Спорт Спорт Важно

Назаем от Ultra Tosko, ФБ

…В Пловдивското първенство СК Ботевъ гази своите противници като 10 мача ги приключва с девет победи и едно равенство, при голова разлика 25-8.
В дербито на Пловдив, тимът на СК Левски е победен с категоричните резултати 4:0 и 3:0.
За излъчване на победител на Пловдивска област е разгромен тимът на Пазарджик с 5:1 като домакин и с 4:2 като гост. В четвъртфиналната фаза на Държавното първенство е елиминиран Левски Бургас с 3:1, а на полуфинала – варненският Шипченски сокол с 3:1.
Преди държавния финал жълточерният отбор прави тежко и уморително турне в Турция изпълнено с доста перипетии. Тимът на Пловдив постига три победи в Смирна (Измир), като трите мача са за шест дни от 8 до 14 септември. Впечатлени от силата, турците решават да организират четвърти мач срещу водещ местен отбор от Цариград. Пътят с кораб от Измир до Цариград обаче се оказва в тежест на младите пловдивчани и доста от тях са съсипани от морска болест. Секретарят на клуба, Жак Грайф и капитанът на отбора, Никола Щерев-Старика решават предвид ситуацията и други основателни причини – голям брой контузени играчи и започването на новата учебна година на 17 септември (някои от играчите на Ботевъ са средношколци) да откажат четвъртата среща.
Заради отказа, домакините не изплатили предварително договорените пътни разноски и паричната премия за участие. На помощ на бедстващия отбор се притекли няколко заможни цариградски българи и със събраните от тях средства играчите се завърнали у дома. Съществува легенда, че със себе си те донасят кафез с пойни птички – „царски“ подарък от българската цариградска общност в признателност към успехите и донесената слава на българщината. По онова време декоративните птички са били считани за признак на знатност и авторитет.
Ботев Пловдив изписва със златни букви името си на Държавен първенец на България на 3 октомври 1929 г. след победа над силния отбор на Левски София, в който се подвизавали доста национални играчи (при цялата условност какво е било да си национал в онези времена) като вратаря Мазников, Никола Димитров-Фъц, Асен Пешев-Капуй, Симеон Янков и Александър Христов.
На финала на игрище „Левски“ присъстват министър-председателят Андрей Ляпчев, министърът на блаоустройството Славейко Василев, директора на полицията г-н Преславски, главният инспектор по физическо възпитание г-н Траянов и представителя на НВ Цар Борис ІІІ, г-н Александър Михов. Отборът на Пловдив е подкрепян от 300 свои привърженици.
До 15-та минута, левскарите упражняват натиск, но след това играта е изравнена и полувремето завършва при резултат 0:0. Второто полувреме е изпълнено с голови положения и пред двете врати, като на моменти има и груба игра, която бързо е парирана от рефера Никола Досев. В 36-минута на втората част, пловдивчани изпълняват корнер пред вратата на Мазников и след отлична борба във въздуха Никола Щерев-Старика открива резултатът. В оставащите девет минути до края на мача жълточерните не оставят шанс на съперниците си и ликуват с купата връчена им от г-н Михов. Интересното е, че отборът-победител играе с различни фланели в двете полувремена на срещата.

Първите „златни“ момчета на Пловдив са:
1. Емин Мехмедов – тютюнев работник. Роден за вратар, висок и изцяло изпълващ рамката на вратата си.
2. Михаил Костов – безупречен десен халфбек.
3. Андон Стоянов – един от най-добрите защитници в града по това време. Отличен разпределител еднакво добре боравещ и с двата крака, и с отлични физически качества. В доста моменти при статични положения демонстрира отличната си игра с глава. Собственик на сладкарски цех.
4. Георги Бичиров – тютюнев работник е и той. Строен, стабилен и много подходящ за поста на лев бек.Играе добре с глава и с двата крака. Спортсмен.
5. Найден Радоморов – твърд и солиден в играта. Началник на цех за облекло и обувки в София.
6. Александър Касъров – левият халф е израснал в школата на Ботев. Един от най–силните на своя пост в България. Нисък, но с отличен отскок и с великолепна техника.
7. Янко Самоковлиев – любимец на публиката. Спринтьор. Отличава се с точното си подаване към съотборниците си и силен удар. И дясното крило на Ботев е тютюнев работник.
8. Димитър Лафчиев – елегантен и коректен и на терена, и извън терена. Висок и техничен, с отличен спринт. Син на заможни родители, той е един от основните спонсор на тима.
9. Никола Щерев – Сърцето на отбора. Капитан и лидер, техник и стратег. Силен футболист, който изпълнява ролята и на треньор. Една от най-авторитетните обществени личности в Пловдив.
10. Станчо Проданов – имащ всичко за футбола. Бърз, с отличен дрибъл и удар, и нестихваща стръв за борба. Няма пропусната дузпа в кариерата си.
11. Вангел Каунджиев – лявото крило на Ботев изпъква с бързината си.

Останалите в отбора са:
Кирил Радомиров, Михаил Дичев,Георги Бояджиев, Драгомир Бояджиев, Ангел Иванов, Никола Тодоров и Иван Петров.
Отличителното за този отбор е неговата сплотеност и отдаденост към клуба. В шампионския състав има седем възпитаници на „Черния“, една от юношеските формации на клуба (клубната младеж по онова време била разделена по възраст в няколко отбора – „Жълтия“, „Козлодуй“, „Радецки“, „Калофер“, „Околчица“). Председател на дружеството бил кавалеристът, ротмистър Христо Кънчев.
„Нека днешните не забравят онези, които първи донесоха славата!“…