Advertisement
Новини от Пловдив » Пловдив » Известен наш учен почина в библиотеката в Пловдив, докато открива изложбата си
Пловдив Пловдив Важно

Известен наш учен почина в библиотеката в Пловдив, докато открива изложбата си

Тъжна вест.

Известният наш учен, картографът и културолог д-р Стефан Пейков почина внезапно, докато открива своята изложба „Македония в европейската етническа картография“. Това се е случило днес около 16,00 часа в Народната библиотека „Иван Вазов“ в града под тепетата, съобщиха с прискърбие присъствали на изложбата.

Очевидци са станали десетки, повечето от тях историци, документалисти и картографи.

Изявеният наш документалист и картограф е на 78 години, работил е през втората половина на миналия век заедно с Людмила Живкова и с траколога проф. Александър Фол – като част от различни експедиции у нас и в чужбина, свързани с изследването на езотерични явления и факти.

Именно Стефан Пейков е учредителят на Научния експедиционен клуб към ЮНЕСКО, а в Комитета за култура имаше водещо участие в осъществяването на проектите “Рьорих”, “Леонардо да Винчи”, както и Международната асамблея “Знаме на мира“, също и в Програмата за отбелязване 1300-годишнината на България.
Учредител и президент е на Международния търговски и културен център ГЕОПАН. Съучредител на Българската картографска асоциация, пише „Флагман“.
Неговите съвременници припомнят, че именно Стефан Пейков е човекът, който ръководеше Координационния център на Програмата „Странджа Сакар“ за съживяването на пограничните райони с Турция през 80-те години на миналия век.
Стефан Пейков е роден през 1945 г. в Габрово. Завършва „Биохимия“ в СУ “Св. Климент Охридски“, но целия си живот посвещава на популяризирането на българската история и култура.

Причината за кончината най-вероятно е масивен инфаркт.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...