Новини от Пловдив » Асеновград » Българският Ерусалим – гробът на Патриарх Евтимий или какво да видим в Асеновград
Асеновград Важно Маршрути Посоки Регион

Българският Ерусалим – гробът на Патриарх Евтимий или какво да видим в Асеновград

Асеновград, надпис
Асеновград, надпис

През 1773 г. на път за Света гора в селището Амбелино, днес кв. „Св. Георги“ в Асеновград издъхва Отец Паисий

Асеновград е най-големият необластен град у нас и е едно от най-предпочитаните места за живеене. Намира се в Южна България, на 19 км от Пловдив и на 167 км от София.

Асеновград е разположен в дефилето на река Асеница (Чая) при нейния изход от Родопите към низината. По последно преброяване населението е 58 000 жители. Назад във времето Градът се гордее с хилядолетната си история. Съчетанието на планина с равнина, мекият климат, плодородната почва, привличат заселници още от дълбока древност. Освен това, тук е

входът на най-удобния проход през Родопите, който свързва Тракия с Беломорието.

Първото селище е от времето на траките, което продължава да съществува и през римско време. Няма сведения за името на града от този период. Бурна е съдбата на града през Средновековието. Подобно на много други селища от района, градът многократно сменя владетелите си между Византия и България.

Бачковският манастир

За първи път името Стенимахос се среща в Устава на Бачковския манастир от 1083 г., написан от Григорий Бакуриани – византийски военачалник и основател на Бачковската обител. По негово нареждане в града се строи странноприемница и крепост за защитата му. В хрониките на кръстоносните походи селището се споменава с имената Станимако, Естанимак и Скрибенцион.

Асенова крепост
Асенова крепост

През 1230 г. след битката при Клокотница, цар Иван Асен II укрепва и разширява станимашката крепост Петрич. На една скала над входа на крепостта има надпис, поради което по-късно крепостта е наречена Асенова. По време на Съединението през септември 1885 г. жителите на града участват в отряд, наброяващ над 2000 души.

От 1934 г. градът е преименуван на Асеновград

Българският Йерусалим

Наричат града Българският или Малкият Йерусалим заради многобройните култови сгради в района. В самия град и околностите има 70 параклиса, 17 църкви, 7 манастира. Сред най-известните и красиви храмове са: църквите “Св.Богородица”, “Св. Архангели”, “Св.Богородица Благовещение”(Рибната) – изписана от Захарий Зограф, “Св.Атанасий Александрийски”, “Св. Марина” и мн. др.

В Асеновград е последният дом на Отец Пайсий Хилендарски. Предполага се, че е починал през 1773 г. на път за Света гора в селището Амбелино, днес кв. „Св. Георги“ в Асеновград. Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 година. Хилендарският монах напуска Атон след раздор с монасите от Хиленсарския манастир и тръгва из българските земи като таксидиот и носи своя исторически труд, за да бъде преписван и разпространяван сред българите.

В Асеновград има две джамии, адвентистка църква, евангелска съборна църква. Близо до Асеновград се намира един от най-красивите и посещавани манастири в България – Бачковският манастир.

Гробът на Патриарх Евтимий, открит през 1905 г.

Бачковски манастир

е вторият по големина манастир в България и един от най-старите на Балканския полуостров е основан през 1083 г. от грузинските братя Григорий и Абасий Бакуриани.

В манастира е гробът на последния български Патриарх – Патриарх Евтимий, признат за светец и канонизиран от Българската православна църква. Мощите му бяха пренесени на 22 октомври 2023 година в Светата обител и оттогава стотици поклоници всеки ден идват, за да запалят свещ и да се помолят.

Разположен е на живописния бряг на река Чая в Западните Родопи, само на 9 км от Асеновград. Сред най-ценните експонати на манастира е чудотворната икона “Св.Богородица Елеуса”, която според легендата има силата да изцелява. Покрита е със сребърен обков с надпис от 1311 г. Според византийски предания от XIV в., иконата е автентичен образ на Божията майка. Една от най-значимите култови сгради е Трапезарията: изящно изографисана с главна тема на изобразяване Страшния съд. Най-старата запазена сграда е църквата-костница, която се намира на около 300 метра от манастирския комплекс. Костницата е от XI в. и в нея може да видите ценните икони на прочутия грузински иконописец Йоан Иверопулец. Върху арката над предверието ще видите лика на цар Иван Александър, който е покровител на манастира през Втората българска държава. Наблизо са още манастирите “Св. Петка”, Горноводенски манастир “Св.св.Кирик и Юлита”, Араповския манастир “Св. Никола”, Кукленския манастир “Св.св.Козма и Дамян”, Белащенския манастир “Св.Георги”, Белочерковски манастир “Св.св.Петър и Павел”.

Църквата „Св. Богородица Петричка“

Една от най-старите църкви в Асеновград се намира в Асеновата крепост, на около 3 км от града. Разположена е върху недостъпен, скалист и силно наклонен терен и впечатлява отдалеч с красивия си силует. Асенова крепост Крепостта е символ на Асеновград и сред най-забележителните паметници от Българското Средновековие. Намира се в дела Чернатица на Родопите върху самотна скала, надвесена над шосето. Крепостта води началото си от V-IV в.пр.н.е., когато траките избират това непристъпно място за свое убежище. През XIII в. цар Иван Асен II превръща крепостта в истински дворец със собствена армия и администрация. Днес в крепостта могат да се видят основите на крепостните стени, както и тези на феодален замък с 30 помещения и 3 водохранилища.

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...