На 83-годишна възраст е починал проф. Ивайло Знеполски, съобщава БТА. Той беше философ, културолог, изкуствовед, филмов критик и университетски преподавател. Бивш министър на културата в правителствата на Любен Беров и на Ренета Инджова.
Ивайло Знеполски е роден на 5 август 1940 г. в София. През 1965 г. завършва специалност „Философия“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След дипломирането си той започва работа като редактор в сценарния отдел на „Българска кинематография“, а от 1968 г. е и редактор в сп. „Филмови новини“. През 1970 г. Ивайло Знеполски постъпва на работа като научен сътрудник в Института за съвременни социални теории при Българската академия на науките, където работи до 1984 г.
През 1971 г. Ивайло Знеполски става доктор по изкуствознание, след като защитава дисертационен труд на тема: „Философски и естетически проблеми на съвременното европейско киноизкуство“. През 1982 г. той защитава докторат по философски науки на тема: „Социо-културните проблеми в съвременното българско киноизкуство“. От 1984 г. Ивайло Знеполски е професор във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В периода от 1984 до 1990 г. Ивайло Знеполски е ръководител на секцията „Естетика и културология“ в Академията за обществени науки и социално управление. Университетските му изследвания са ориентирани в областта на филма и литературата, в теорията на културата, в масовите комуникации и семиотиката. Ръководи семинари по обща семиотика и по проблемите на културата в масовото общество.
ой е автор е на повече от 160 научни статии, есета, монографии и книги, сред които „Актуалното кино“ (1969), „Пътища и пътеки на българското кино“ (1972), „Между отчуждението и насилието“ (1973), „Катастрофата като филмова метафора“ (1992), „Езикът на имагинерния преход“ (1997), „Вебер–Бурдийо – подходи към интелигенцията“ (2003), „Как се променят нещата. От инциденти до голямото събитие. Истории с философи и историци“ (2 тома, 2016), „Историкът и множественото минало“ (2017), „Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма в България“ (2022).