Новини от Пловдив » Спорт » Марица играе срещу финалиста в Шампионска лига днес
ВК Марица Волейбол Спорт Спорт Важно

Марица играе срещу финалиста в Шампионска лига днес

Снимка: Марица волей

Шампионките от Марица (Пловдив) гостуват в Шампионска лига днес на финалиста в ШЛ от миналия сезон – турският гранд Еджзаджъбашъ Дайнавит (Истанбул). Маричанки ще изиграят четвъртия си мач в груповата фаза на Шампионска лига, а двубоят започва в 18:00 б.в. в зала Бурхан Фелек в Истанбул.

Освен финалист от миналия сезон в Шампионска лига туркините станаха и бронзови медалистки от Световното клубно първенство. Именно след мача с Марица туркините ще пътуват за китайския град Ханджоу, където ще играят на Световното клубно първенство за тази година.

Марица записа страхотна победа в последния си мач в групите на Шампионска лига срещу Вашаш Обуда (Будапеща) с 3:2 гейма в Будапещаи взеха преднина в битката за третото място, което дава право на участие в елиминациите на турнира за Купата на ЦЕВ. Еджзаджъбашъ загуби като гост на италианския Савино Дел Бене (Скандичи) с 1:3 гейма.

В първия мач между двата отбора на 16 ноември в Пловдив туркините спечелиха с 3:0 гейма.

В класирането в Група В лидер е Скандичи с 9 точки, Еджзаджъбашъ е на второто място с 6 точки, Марица е на трета позиция с 2 точки, а Вашаш е на четвъртото място с една точка.

В първенството маричанки победиха в събота Хектор (София) с 3:0 гейма като гост. Отборът е лидер в НВЛ Демакс с пълен актив от 21 точки и без загуба. Еджзаджъбашъ победи у дома Саръйер (Истанбул) с 3:1 гейма в последния си мач от турския волейболен елит. Тимът е първи в Султанската лига с актив от 31 точки, колкото има и втория ВакъфБанк Истанбул, но той е с по-лоши показатели. Еджзаджъбашъ е с 11 победи и едно равенство.

Старши-треньорът на Марица Борислав Крачанов преди двубоя заяви:

„Настроението е приповдигнато след победата, която направихме миналата седмица. Със сигурност момичетата вече гледат малко по-позитивно на всичко, което се случва около нас като клуб. На половина работата е свършена, но предстои по-трудното, защото реваншът в Пловдив със сигурност ще бъде по-силен. Победата в Будапеща даде самочувствие на момичетата. Даде им увереност и трудът, който полагат, започна да се отплаща, което за тях е най-важно. Нека не се лъжем, когато тренираш усилено, побеждаваш в първенството и после идва Шампионска лига и те надиграват, си задаваш въпроса „какво не достига“. Със сигурност след победата в Унгария тези въпросителни започват да изчезват. Този успех им даде повече готовност да се борят. Отхапаха от залъка, но от тях зависи колко са гладни оттук нататък да се хранят повече за победи“, каза треньорът на маричани.

„Идваме тук с идеята да покажем по-добра игра от тази, която демонстрирахме срещу тях в Пловдив и от тази, която ни донесе победата срещу Вашаш преди седмица в Унгария. Най-важното е във всеки един момент да си концентриран, за да може да се възползваш и да поемаме определена доза риск. Няма как срещу топ състезатели да не поемаме риск, но всички опира до това, че рискът е на късмет. Ако ни покрие късметът, може и да се получи. Генерално, трябва да се възползваме да играем ситуация за ситуация и да извличаме от тях максимума, за да видим дали сме надградили нашето ниво. За нас е предизвикателство. Ясно е, че в Шампионска лига няма слаби отбори, но колкото по-силни са нашите опоненти, толкова по-голяма е нашата мотивация да се доказваме като клуб, състезателки и да представим България на най-доброто ниво в Европа“, завърши Борислав Крачанов.

Жълто-сините участват в Шампионска лига, след като спечелиха за девети пореден път шампионската титла в България, а турският гранд завърши втори през изминалия сезон в Султанската лига.

Двата отбора се срещнаха и през сезон 2016-2017, когато играха в в третия кръг на Шампионска лига. През миналия сезон 2022-2023, както и сега двата отбора се изправят един срещу друг в груповата фаза на Шампионска лига.

Марица играе за пети път в групите на Шампионската лига срещу турски тим.

Това ще бъдe мач номер 62 за Марица в европейските клубни турнири.