- Как знайни и незнайни активисти скачаха срещу проекта за втори Гребен канал, но някак странно „проспаха“ урегулирането на гората край имението на Максим Митков
Спас КУЗОВ не е природозащитник, а обикновен пловдивчанин
Сякаш е било в друг свят, а ние сме били глупави мечтатели.
Навремето с колегите от пловдивското издание на „24 часа“ организирахме акция „Да си върнем Розариума“. Беше към 2009-2010 година. За годишния купон на редакцията на 1 септември направихме благотворителна вечер и събрахме 5 хил. лева, Общината даде още 20 хил. и възстановихме част от парка, там, където е ореховата гора. Тогава кмет беше Славчо Атанасов. На една от съботните уборки за почистване дойде и той. Заедно с доброволци от целия град и ние от „24 часа Пловдив“ събрахме няколко камиона с отпадъци, „Чистота“ ги извози.
Сред дарителите бяха и от Пещерска. Дадоха 500 лева за инициативата. И още видни представители на бизнеса в Пловдив дадоха. Специално благодаря на г-н Фратев, той прие тогава идеята присърце. Нотариус Добчева описа сумата.
Цялата акция и възстановяването на част от парка излязоха около 25-30 хил. лева. Поляната беше отвоювана от храстите, фрезована. Под огромните орехи се появиха пейки, двете алеи откъм Братската могила бяха изчистени и застлани със ситен чакъл, третата алея откъм бул. „6-и септември“ даже светна с улично осветление. Инвеститорите на МОЛ „Пловдив“, който беше още нов обект, възстановиха част от градината с розите, а в единия край тогавашният кмет на район „Западен“ Здравко Димитров направи площадка за разходка на кучета. И всичко това за по-малко от 30 хил. лева. Със Зико даже се снимахме на една от новите тогава маси и пейки.
Десетина години по-късно, с малко катерушки и няколко барбекюта, освежаването на Розариума излезе над 300 хил. лева. Не се заяждам за стойността на обновяването. За десет години животът поскъпна многократно. Но е факт, че още през 2010-а възнамерявахме да обновим целия Розариум, но се оказа, че той граничи с „Увеселителен парк“, а като разровихме, от прехвърлянията и фирмите, изскочи братът на един президент. Представителите на общината в тази далавера очевадно проспаха прехвърлянията на този имот от 144 дка (остатъка от Розариума), за да се озове сега в ръцете на едни собственици, вече като съвсем частен и неприкосновен, разбира се. Тези декари вече не са 144, а 81. Останалите общината си ги откупи. Откупи си собственити имоти, откраднати с няколко прехвърляния и фалити.
Сега въпросите, които висят със страшна сила са:
Как някога най-големият спортно-развлекателен комплекс в Южна Европа, какъвто е районът около Гребния олимпийски канал и стадион „Пловдив“, сега е в кръгова отбрана от частни имоти.
Как, докато знайни и незнайни активисти надуваха вувузелите за прочутите 81 дка на Топла мекота зад Изтрезвителя, от другата страна на Гребната база, собственикът на „Макском“ изкупи терените, направи заменки с Общината и вече има УПИ за цял квартал. При това в най-хубавата част от лонгозната гора, на метри от висящия мост на Дерменката.
Как знайни и незнайни активисти скачаха срещу проекта за втори Гребен канал, но някак странно „проспаха“ урегулирането на гората край имението на Максим Митков.
Кметицата Стойчева, която иначе беше най-гласовитата в района цяла година преди изборите, сега странно мълчи. На велосипед ли я возят, какво ли? ПловдивПрес изпрати запитване до район „Западен“, но оттам се чуват само фадромите и багерите, които прокарват път на Макс през гората към имението със златните монограми на портата.
Впрочем, когато ние от „24 часа Пловдив“ извоювахме Розариума, не сме мяркали въпросната г-жа Стойчева. А и тя тогава едва ли е подозирала, че има такъв парк.
Представям си, ако там бяха пипали пещерняците, каква олелия щеше да се вдигне. Недай боже Гергов да беше подхванал да строи в сърцето на гората. Щяха да го изядат.
Очаквайте в ПловдивПрес – Гребната база в кръгова отбрана или как „Макском“ си прави цял квартал в сърцето на гората. При това законно.
Още по темата
РИОСВ – Пловдив: Пътят през гората на Гребната е на „Макском“, всичко е законно
Кой си прокарва път през гората до Гребната база?