Галина ГЕОРГИЕВА
Между 10 и 25 лева вървят сурвачките в Пловдив. Цената на украсеното дряново клонче зависи от дължината. Пред търговски център „Гранд“ учтиви продавачи хвалят стоката си. „Стараем се да удовлетворим изискванията на всички“, казва жена, която е наредила сурвачките до входната врата, за да привлича повече клиенти. „Най-евтината е 12 лева, а най- скъпата е 25 лева“, обяснява тя.
До нея на съседната сергия цените са по-ниски и там се спират повече хора. Стоката върви между 12 и 20 лева. На третия щанд на открито сурвачките започват от 10 лева и стигат до 20 лева. В един от магазините в търговския център цената е също 10 лева.
Само дряновите конки без украса пък се предлагат между 3 и 10 лв.
Сурвакането е традиционен обичай в България и се изпълнява в първия ден на всяка нова година. Сурвака се с украсена дрянова клонка с усукани разноцветни конци, прежда или вълна, нанизани пуканки, сушени сливи, чушки и ябълки, малки кравайчета, панделки и парички.
Приема се, че сурвачката e измислена от прабългарите, а дрянът е свещено дърво. Народът ни и днес вярва, че сурвачките имат своята магическа сила. Те носят не само здраве, но и предпазват от беди, даряват дълголетие на този, който е сурвакан.
Ето и стихчето, с което малките сурвакари на 1 януари да нарекат една по-добра и здрава година за всички ни.
Сурва, сурва година
весела, весела година!
Голям клас на нива,
червена ябълка в градина,
жълт мамул на леса,
голям грозд на лоза,
пълна къща със деца.
живо, здраво догодина,
догодина, до амина!