Георги ПЕТРОВ, Съботен цикъл
Мои познати, леко досадни с това, че обичат да се дърлят на политически теми, ме питат какво мисля за днешното ни държавно управление. Какво да мисля? Досетих се, че преди почти половин век у нас се появи малка книжка със заглавие „Медресе на смеха“, съдържаща мисли и афоризми на древни източни мъдреци. Та от нея е този цитат:
„На някакъв съвет при падишаха станал въпрос за глупците и ето какво разказал един от придворните: „Веднъж скрих десет кокоши яйца и казах на един глупак:“Ако отгатнеш какво съм скрил, ще ти дам половината от скритите яйца, а ако отгатнеш колко кокоши яйца съм скрил, и десетте ще бъдат твои.“ Глупакът каза:“Приятелю, не съм нито бог, нито гадател, посочи ми поне признаците на скритите неща и тогава ще се постаря да отгатна.“ „Нещо в жълт цвят, смесено с бяло“- казах аз. „Отгатнах – въздъхна глупакът много зарадван – „Ти си скрил морков с ряпа!…“
Всички се разсмели. Засмял се и падишахът. След като смехът и глъчката заглъхнали и падишахът попитал:
– Интересно, какво ли е било това, което си скрил, та така си затруднил бедния глупак?“
Медресе е било, някъде още е, място, където някой учи някого или някои на нещо, духовно или светско.
Падишах е монарх, владетел, султан, най-върховният управник в далечните отминали времена, а и днес още някъде.
В Европа, а вече и у нас, от векове върховният управник е демосът, народът, казано по нашенски, чрез неговите избраници в парламента. Демек, парламентът е нашият колективен или многолик падишах, прострял, макар и повече на думи, отколкото на дела, закрилящо крило над бедния милионолик глупак. Така разбира ролята си или така му повелява колективният ръководещ орган на партията му. Която пък го е лансирала. Дали това е смешно или тъжно, преценете сами.
Забелязал съм още, че предимно досадните с желанието си да се дърлят на политически теми, са най-активни при избора на многоглавия ни падишах. Който от своя страна също дава вид, че силно желае да медресира избирателите си. И за него има поука от древните източни мъдреци: „Властелинът, който е намислил да направи своите поданици добри хора, е длъжен преди всичко сам да стане добър човек. Това е необходимо, за да не заприлича на онзи чудак, който намислил да изправи кривата сянка, без да изправи предмета, от който идвала тя.“
Честита Новата година и дано да няма крива сянка тя.